Zaplatit mohou lidé hned dvěma způsoby. Buď si zvolí požadované množství vody přímo na stanici a zaplatí kartou, nebo si stáhnou aplikaci Lokni, kde dostanou jako bonus půl litr denně zdarma. Jinak stojí 500 mililitrů 6 korun, litr 8 korun a litr a půl 10 korun. V rámci mobilní aplikace lze navíc zakoupit buď měsíční či roční předplatné, v rámci kterých jsou v ceně tři litry vody denně v celé síti Lokni po Česku. Cena je 159 a 549 korun. Speciální tarif pak mají k dispozici studenti, kteří mají tři litry denně zdarma.
Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda připomněl, že jde o projekt Železnice bez plastů. „Projekt a s ním spojené automaty na filtrovanou vodu jsou jedním z mnoha kroků, které podnikáme pro zlepšení služeb a komfortu našich cestujících, a především pak v rámci naší dlouhodobé strategie udržitelnosti,“ sdělil.
Správa železnic na svém webu uvádí, že hlavním cílem projektu je motivovat cestující a návštěvníky nádraží ke snižování množství odpadu ve veřejném prostoru a nabídnout jim alternativu k balené vodě. To potvrdil i Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni, když připomněl, že balená voda zbytečně zatěžuje životní prostředí.
„V Česku máme kvalitní vodu z vodovodu, ale ve starých nebo rozsáhlých objektech, jako jsou školy či nádraží, se její senzorické vlastnosti mohou vlivem materiálu potrubí či stagnace zhoršovat. Lidé pak často preferují předraženou balenou vodu. Věříme, že důvěryhodný alternativní zdroj perlivé i neperlivé vody do vlastní lahve může výrazně přispět ke snížení množství zbytečného odpadu,“ sdělil.
Třetí v republice
Po hlavním nádraží v Praze a Břeclavi je automat v Kolíně třetím z celkem dvanácti filtračních stanic. Další budou umístěné na nádražích Praha-Smíchov, Hradec Králové hl. n., Náchod, Děčín hl. n., Plzeň hl. n. a České Budějovice. V druhé fázi projektu pak budou filtrační stanice instalované ve vybraných klíčových lokalitách na Moravě.
Ceník při platbě kartou
Čerpání: 0,5 l / 1 l / 1,5 l
Možnosti: Perlivá / neperlivá
Cena: 6 Kč / 8 Kč / 10 Kč