VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Uzavírání Ztracené uličky v Kolíně

Kolín – V rámci červnového hudebního festivalu Kmochův Kolín byla slavnostně otevřená a z grantu TPCA Partnerství pro Kolínsko opravená Ztracená ulička a u ní se nacházející parčík se sochou, pódiem a dětským hřištěm. Na podzimní a zimní období se zahrada v pátek večer uzavřela a stalo se tak opět svérázně – občanské sdružení Prostor ve spolupráci s vedením města zorganizovalo průvod po městských památkách, tentokrát inspirovaný dušičkovým časem.

3.11.2012 3
SDÍLEJ:

Z uzavírání Ztracené uličky v KolíněFoto: Zdeněk Hejduk

Sraz a start byl u židovského hřbitova u sokolovny, místo do něj se však šlo do synagogy. „V pátek je šábes a hřbitov je proto pro návštěvy uzavřený," zdůvodnil Pavel Kárník, ředitel Městské knihovny. Ten také krátce v synagoze promluvil stejně jako starosta města Vít Rakušan, který odhadem více jak stovku zájemců prováděl oblečen do historického kostýmu. „Kolín měl druhou největší židovskou komunitu, hned po Praze," vzpomněl starosta smutný válečný osud podstatné části kolínských obyvatel.

O historii a zajímavostech synagogy pak pohovořil David Bárta, průvodce z informačního centra. O hudební zpestření se na všech zastávkách postaralo duo Tomáš a Jirka. „Původně měla vyhrávat úplně jiná kapela, ale ta se na poslední chvíli omluvila. Nazkoušeli jsem to asi za deset minut," usmíval se Tomáš. Oba muzikanti zahráli jak duchovní písně, tak písničky od kapel Buty či Čechomoru, které navodily příjemnou atmosféru.

Další zastávka byla u stále rekonstruovaného chrámu svatého Bartoloměje. Kromě mnoha zajímavosti zde Vít Rakušan vyzdvihl i práci a úsilí zdejšího faráře Libora Bulína: „Je to největší kolínský lobista, za jakékoliv politické garnitury jak na zdejší radnici, tak na kraji se mu podařilo získat finance na opravu chrámu," chválil starosta.

Setmělým a rekonstruovaným chrámem prošli účastníci procházky na nádvoří ke kostnici, která je poměrně utajenou místní památkou. Zdejší prostor je také opravený a právě na letošním Kmochově Kolínu zde vyrostla další scéna.

Předposlední zastávkou pak byl Komenského park s přednáškou o klášteře i kostelu. Vít Rakušan zde také vzpomenul opata Jana Anastáze Opaska, který v Kolíně žil a působil a jehož busta by měla ozdobit tento prostor.

Konečnou pak byl park ve Ztracené uličce. „V internetové diskuzi k této akci se také objevil názor, že jako starosta mám snižovat dluh zadluženého města a ne chodit na procházky s občany. S tím první souhlasím a pracuji na tom, s tím druhým souhlasit nemohu, rád ukáži město, na které jsem pyšný," uzavřel starosta Vít Rakušan a sklidil bouřlivý aplaus, a to nejen za své encyklopedické znalosti, které bez jakýchkoliv poznámek a coby učitel dějepisu zájemcům po celý večer sděloval. Na promrzlé účastníky pak čekal kelímek čaje nebo svařeného vína.

Autor: Zdeněk Hejduk

Autor: Redakce

3.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení