Zážitky z prvního výjezdu do Španělska mohou vyprávět Ondřej Severa a Tomáš Tichý, kteří byli členy „průzkumného týmu.“

Oba chlapci měli jistá privilegia (zájem španělských žáků a učitelů, luxusní ubytování), ze kterých ovšem vyplývaly i povinnosti. Pravdou je, že oba chlapci se rozhodně nenudili. Vyzkoušeli si, jaké je to být žákem na základní škole ve Španělsku, zároveň se před svoje jižanské vrstevníky postavili v roli učitelů. Při speciálních hodinách češtiny se je snažili naučit základní české fráze.

„Chceme, aby české děti poznaly reálný život svých kamarádů ve Španělsku. Aktivity podobné zahraničnímu zájezdu jdou trochu stranou,“ shodují se manželé Tvrzníkovi, iniciátoři projektu na 5. kolínské ZŠ.

Péči španělské rodiny, ve které byli ubytováni, si chlapci nemohli vynachválit. Překvapilo je patnáct pokojů v domě, každý den nově povlečené postele, ale zejména byli nadšení návštěvou rodinné farmy.

Nezapomenutelný zážitek jim byl nabídnut ke konci pobytu, na svátek halloweenu. V uzavřené komorní společnosti společně s osmi dospělými byli svědky rituálu, při kterém šaman v archetypálním jazyce pronesl zaříkávadlo nad zapálenou směsí, která byla umíchána ze dvou litrů alkoholu, oslazená cukrem a dochucený balíčkem zrnkové kávy. Dospělí si z hořící nádoby nabrali a spolkli doušek nektaru. Podle tradice takto dosáhli očištění.

Přestože týden ve Španělsku tentokrát dovolenou nepřipomínal, žáci vyjádřili maximální spokojenost. „Rozhodl jsem se jet do Španělska, protože mě zajímá, jak žijí moji vrstevníci jinde, ale také proto, že jsem tam nikdy nebyl,“sdělil Ondra ještě před odjezdem. Po návratu Tomáš vylíčil své dojmy: „Španělsko bylo nádherné!“ Oba se shodují, že návštěva Španělska předčila jejich očekávání. S nadšením a se zápalem své zkušenosti a zážitky prezentovali na otevřeném setkání před zájemci z řad rodičů, učitelů i dalších žáků. Už teď se těší, že v únoru do Španělska pojedou znova.