Ve skutečnosti změnu znaku nevyvolaly ani tak úspory, jako podle starosty Víta Rakušana časté výzvy odborníků, že dnes užívaný městský znak neodpovídá heraldickým zásadám. Původní není dochován a vychází se z historických pečetí.
„Například drak, který podružný symbol, zabírá téměř třetinu znaku. Ten by měl být gotický, ale tvary věží jsou spíše barokní,“ popsal starosta Rakušan.

„Pokud se budeme držet historie a heraldických zásad, je nový znak rozhodně správnější. Subjektivně mi paradoxně přijde svým vyzněním modernější, působí svěžejším dojmem,“ přiznal se Vít Rakušan.
Novou podobu znaku už odsouhlasila městská rada. Jeho autorem je umělecko průmyslový výtvarník, heraldik, člen Unie výtvarných umělců ČR Stanislav Pokorný.

„Podoba městského znaku, která se doposud nejvíce používala, byla odbornou veřejností již dlouho kritizována, proto že neodpovídá popisu dle odborné literatury a je v rozporu s heraldickými zákonitostmi,“ potvrdila vedoucí kanceláře úřadu Gabriela Malá s tím, že nynější změna znaku není taková, která by podléhala schvalování dle zákona o obcích, prvky znaku se nemění, jde jen o překreslení stávajícího znaku dle skutečnosti, popisu a heraldických zákonitostí.

„I přes tento fakt město Kolín požádalo o odborný posudek Michala Vitanovského, člena podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Dle jeho ústního vyjádření je nová podoba znaku velmi zdařilá a nic nebrání v jeho používání. Tato podoba znaku bude zavedena spolu s novým logem města Kolína, které bude výsledkem probíhající soutěže jednotného vizuálního stylu,“ uzavřela Gabriela Malá.

Podle heraldika P. Paláta vznikl městský znak přenesením pečetního obrazu na štít, který má být modrý se stříbrnou kvádrovanou hradbou a cimbuřím, otevřenou bránou a vytaženou zlatou mříží. Zeď stoupá po stranách brány šikmo vzhůru ke krajům štítu.
Za hradbou vystupují dvě stříbrné věže, každá s jediným oknem a vysokou špičatou červenou střechou, ukončenou zlatou makovicí.
Mezi věže je vložen červený štítek se stříbrným korunovaným dvouocasým českým lvem ve skoku doprava.
Barevné doložení znaku pochází z 2. poloviny 17. století. Na štítku stojí dva zlatí draci, dlouhými krky do sebe spleteni, s hlavami od sebe odvrácenými
(A. Přibyl, K. Liška: Znaky a pečetě středočeských měst, 1975 a J. Čarek: Městské znaky v českých zemích, 1985)