Seznamy tvořil odbor školství na základě pokladů od jednotlivých škol. Seznamy pak putovaly na krajský úřad, který podle nich přidělil očkovací látky jednotlivým územním pracovištím hygienické stanice prostřednictvím distribuční firmy. „Vakcínu jsme vydistribuovali pediatrům, a to ve dnech 20. a 21. října,“ potvrdila vedoucí Jaroslava Jirků s tím, že územní pracoviště Kolín dostalo vakcínu mezi prvními vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci.

„Vakcínu jsme dostali, zájem o očkování je velký,“ shrnul kolínský pediatr Petr Kopecký. Jeho kolínský kolega Jiří Mlčoch uvedl, že téměř všechny prvňáčky má již oočkované. „Jde celkem o 38 dětí, které jsou registrované u nás a jejichž rodiče o očkování projevili zájem. První dávku, která je chrání jeden až jeden a půl roku, mají zadarmo, pokud budou rodiče chtít mít dítě chráněné do konce života, alespoň tak hovoří současné studie, je třeba druhá dávka, ale tu si rodiče musí připlatit,“ dodal. Na zájmu rodičů o očkování se shodly také pediatričky Eva Janurová z Týnce a Zuzana Marešová z Kouřimi s tím, že seznamy a počty prvňáčků souhlasily.

„Seznamy nebyly zcela přesné, někde děti na seznamech vůbec nebyly, jinde se zase přihlásili rodiče, jejichž dítě už očkované je, možná proto, že nevěděli, jak se vakcína jmenuje. Jedna škola, pokud vím, hlásila počty prvňáčků dodatečně, ale dnes už mají vakcíny všichni pediatři na okrese, zmatky v seznamech se vyřešily a pro všechny prvňáky by vakcína měla být. Je třeba, aby se rodiče informovali u svých pediatrů,“ uvedla pediatrička Zdeňka Přibylová.

„Mám dceru v první třídě a je očkovaná už skoro dva týdny. Vyzvala nás telefonicky dětská lékařka, která dle seznamu, jež ji poskytl školský úřad, kontaktovala všechny rodiče žáků, kteří projevili o očkování zájem a odevzdali lístek se souhlasem a jménem svého pediatra třídní učitelce,“ uvedla jedna z maminek v diskuzi na tomtowebu. Zazněla zde ale i oponentura „jak kde“, přesněji řečeno informace, že dítě očkované bylo, ale ne zadarmo tak, jak o tom v rámci prevence epidemie žloutenky rozhodl kraj. „Mám neteř v první třídě, očkovaná je asi 3 týdny, ale za plnou cenu (a to již v době, kdy bylo rozhodnuto o očkování zdarma). Dětská lékařka očkovací látku za peníze má a zadarmo ne. Dodnes tvrdí, že ji nikdo o ničem neinformoval a zdarma neočkuje,“ uvedla paní Karolína.

Z námi oslovených lékařů mají pro prvňáčky očkovací látku zdarma všichni. „Platí se za prohlídku a aplikaci, nikoli za vlastní vakcínu,“ nastínila možné vysvětlení pediatrička Zdeňka Přibylová s tím, že pokud rodiče dítěte stále očkované zdarma nemají a o vakcinaci mají zájem tak, jako jsme informovali o případu maminky Petry a jejího synka, měl by se problém vyřešit kontaktováním „jejich“ pediatra.