Rekonstrukce kolínského zimního stadionu pokračuje. I v neděli večer, kdy se redaktoři Kolínského deníku do útrob stadionu vypravili, se naplno pracovalo. Dělníci právě montovali zařízení sloužící k vysoušení prostoru haly.

„Armatury, které se právě věší pod strop, do sebe budou nabírat vzduch z interiéru. Budou ho hnát do strojovny, kde se bude vysušovat a zase druhou armaturou se bude vracet zpět do haly. Díky tomu radikálně klesne vlhkost interiéru,“ popsal detailně předseda představenstva Správy městských sportovišť Kolín (SMSK) Jakub Plašil fungování instalovaného zařízení.

Snížení vlhkosti pomůže i divákům

Podle jeho slov bude mít snížení vlhkosti hned několik pozitiv. Zkvalitní se led, nebudou se potit plexiskla, divákům nebude taková zima a ulehčí to též střešní konstrukci. Právě na té dosud zůstávala voda, což bylo samozřejmě špatně. Za prvé kapala dolů a ničil se tím led. „Navíc se tím urychlovala koroze. S nově nainstalovaným vysoušením by se měla prodloužit životnost ocelové rekonstrukce a doba, za kterou se bude muset provádět další generální rekonstrukce haly, by se tak měla prodloužit o dvacet až třicet let,“ dodal k funkčnosti vysoušení Plašil.

Další etapa rekonstrukce se týká demontáže a montáže nového opláštění, díky němuž nebude na zimním stadionu tolik denního světla a výrazně se tím objekt zateplí. Aktuálně je odkrytá strana k jezeru a postupně se odkryje i strana k parkovišti a k Labi. „Staré opláštění se skládá z ocelových a hliníkových ploch a skleněných tabulí. Celá konstrukce se teď brousí, čistí, svařuje a natírá. Pak se opět opláští jiným a lepším materiálem,“ uvedl Jakub Plašil.

A kolik vše bude stát? Celkové investice se pohybují kolem jedenácti milionů korun. Na dva miliony tři sta padesát tisíc korun bez DPH vyjde vysoušení a přibližně devět milionů také bez DPH se investuje do nového opláštění stadionu. „Něco přispělo město, něco platíme z vlastních prostředků a něco se doplatí z leasingů nebo úvěrem. Ale je to investice Správy městských sportovišť Kolín,“ řekl předseda představenstva SMSKy.

A do kdy se bude na zimním stadionu renovovat?

Podle Plašilových slov bude snaha, aby práce na opláštění skončily v září. Stavební povolení přitom platí dva roky. Instalace vysoušecího zařízení potrvá ještě tři týdny. Hokejoví příznivci ani samotní hokejisté se však bát nemusí. Start sezóny na kolínském zimním stadionu se posouvat nebude. Domácí borci nejenže sehrají všechny mistrovské domácí zápasy plánovaně na vlastním ledě, ale v domácím prostředí se budou moci i připravovat.

„Hokejisté mají slíbeno jít na led patnáctého srpna a to určitě stihneme. Do té doby bude led hotový, i když je hala teď napůl otevřená a je teplo. Neznám aktuální stav, je možné, že dostanou prostor třeba i dřív, ale do soboty patnáctého to stihneme stoprocentně,“ slíbil Plašil s tím, že další práce pak pokračovat současně s provozem haly, ale to už jsou prý věci, které neovlivní její chod, hokejovou sezonu ani bezpečnost.

Tereza Hölzlová