Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V synagoze se křtila kniha i DVD a ještě se otevřely tři výstavy

Kolín – Několikanásobná vernisáž a oslavy se konaly v kolínské synagoze. Slavilo se sto čtyřicáté výročí vzniku Městské knihovny v Kolíně, stejné narozeniny slaví i kolínští baráčníci, na svět se vítalo DVD nazvané Kolín – Jeruzalém na Labi, jehož vznik podpořila automobilka TPCA, a kniha Létu žalu a strasti navazující na stejnojmennou výstavu konanou rovněž v synagoze.

9.5.2013
SDÍLEJ:

V synagoze se křtila kniha i DVD a ještě se otevřely tři výstavyFoto: Zdeněk Hejduk

Tam se nyní otevřela nejen ta k výročí založení knihovny, ale i výstava obrazů se židovskou tématikou autora Václava Limra za jeho osobní účasti. Celé příjemné odpoledne zahájil třemi židovskými písněmi pěvecký soubor církve bratrské doprovázený houslemi a pak už se střídali řečníci.

Pavel Kárník, ředitel Městské knihovny a Informačního centra, pod které spadá i synagoga, je postupně zval před zaplněnou synagogu – všechny přivítal místostarosta města Jan Pospíšil, promluvila Klára Zubíková, vedoucí krajského odboru kultury a podle Kárníka lobistka v těchto záležitostech, Miroslava Jouzová s Martou Malou představily  knihu, Roman Šulc poděkoval všem za spolupráci na práci při natočení DVD, které vytvořil společně s Janem Kubkou.

Květiny od místostarostů Jana Pospíšila a Tomáše Růžičky dostaly ženy, které svými příběhy pomohly při tvorbě knihy.

Poslední slova pak patřila historikovi Ladislavu Jouzovi, jenž pohovořil o výročí knihovny i baráčníků. „Knihovna vznikla v roce 1873 jako spolková  a  Řemeslná beseda ji provozovala ve své spolkové místnosti v hostinci Eduarda Antonína Morstadta na kolínském náměstí, na počátku to byla malá knihovnička určená převážně pro řemeslníky, členy Řemeslnické besedy," vzpomněl Jouza na vznik knihovny i její další osudy sahající od azylu v budově pozdější vojenské správy přes dům Občanské záložny na rohu Kouřimské ulice až po dnešní místo.

Ladislav Jouza vysvětlil i umístění výstavy k výročí vzniku baráčníků v synagoze: „Jedním z předních organizátorů a otců zakladatelů tohoto spolku byl Pavel Fischer, otec Otokara a Josefa Fischera. Spolek vznikl v roce 1873 jako stolní společnost skupiny převážně mladých mužů. Záhy se do popředí dostaly cíle národně dobročinné péče o rozvoj českého jazyka a podpora českého školství, které doprovázely spolkové zvyklosti a také společné zábavné podniky a výlety," shrnul Jouza.

Velké oslavy chystají baráčníci na 22. červen, kdy se setkají v Městském společenském domě a poté  bude odhalena pamětní deska zakladatelů spolku a městem projde jejich průvod.

Zdeněk Hejduk

Autor: Redakce

9.5.2013
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí v regionu.

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení