Ani déšť nedovedl uhasit zápal, s jakým se 25 družstev dobrovolných hasičů vrhlo do boje o vítězství v Kutnohorské lize. Nakonec se nejvíc radovali muži z Chmeliště a ženy z Krchleb.

Zibohlavy - V sobotu 4. 10. se v nedalekých Zibohlavech konalo závěrečné 8. kolo Kutnohorské ligy – série soutěží v hasičském sportu. Letošního desátého ročníku se zúčastnilo 17 družstev mužů a 8 družstev žen. „Ženská kategorie se běhá už nějakou dobu, není to úplná novinka. Když má hasičská základna v obci tradici a zázemí, je škoda nevytvořit i ženské družstvo. Je to pro nás další způsob jak trávit volný čas, jak se odreagovat od školy nebo práce.Oproti mužům máme o 20 metrů kratší trať, jinak žádné úlevy nemáme,“ řekla Deníku Edita Hanušová, členka domácího zibohlavského ženského týmu.Dětskou kategorii Kutnohorská liga nezahrnuje. „Dnes není na vesnicích tolik dětí, které by se zajímaly o hasičský sport, abychom z nich mohli postavit družstva,“ tvrdí Hanušová.

Závody v Zibohlavech probíhaly od jedné hodiny do pozdního odpoledne. Po úvodních proslovech starosty místních hasičů Petra Beneše, starosty města Kolína Jiřího Buřiče a ředitele Hasičského záchranného sboru Kolín Jana Bradny předvedli zibohlavští muži ukázku disciplíny s názvem Mezinárodní způsob prevence hašení požárů CTIF, ve které byli nominováni na mezinárodní šampionát. Samotnou soutěž zahajovali muži, poté následovaly ženy. Mužskou kategorii tradičně otevřel domácí tým, zibohlavské ženy si musely počkat až na samotný závěr soutěže, který patřil družstvům neregistrovaným v lize. Nově složené ženské družstvo se bude účastnit ligy až příští rok, letos závodí „mimo soutěž,“ ale velmi úspěšně. Na domácí půdě zvítězilo.

V mužské kategorii vítěznému Chmelišti byly nelehkým soupeřem Křesetice. Vždyť v jejich týmu byl i profesionální hasič Radek Hoferek. Zeptali jsme se, jak se jemu a jeho družstvu v Zibohlavech závodilo. „Dnes se běželo dobře, je to pěkná soutěž, počasí nás nijak neovlivnilo. Zaběhli jsme třetí nejrychlejší čas, ale celkově si v lize věříme na druhé místo,“ prozradil Hoferek, jehož účast jako profesionála na dobrovolnických soutěžích prý není nijak omezena.

Motivací pro závodníky byla nejen touha po pocitu vítězství, ale také krásné poháry pro mužskou i ženskou kategorii a pro družstvo s absolutně nejrychlejším časem. Pohárem byl odměněn i vítěz soutěže o tzv. „nejrychlejší zadek,“ tedy o nejrychlejší nasazení koše, nabrání vody až po chvíli, kdy voda vyšla ze stroje. A jak to tedy celé dopadlo? Zde jsou výsledky:

Vítěz Kutnohorské ligy, kategorie muži:
Chmeliště

Vítěz Kutnohorské ligy, kategorie ženy:
Krchleby

8. kolo Kutnohorské ligy, kategorie muži:
1. Chmeliště 25. 42
2. Zibohlavy 26. 67
3. Křesetice 27. 03

8. kolo Kutnohorské ligy, kategorie ženy:
1. Zibohlavy 30. 54 (mimo ligu)
2. Krchleby 31. 17
3. Křesetice 32. 05
4. Červený Hrádek 33. 43

Zuzana Drahovzalová