Několik let, kdy žila v bytě se společnou toaletou, snila o bydlení ve „vlastním“ bytě, který by si udržovala jako klícku. Přání se jí splnilo. Dostala přidělený hezký městský byt v Zengrově ulici. A užívala ho – záclonky i na WC, do předsíně obrázky, kuchyňka načančaná skoro jako pokojíček pro panenky. Jenže idylka netrvala dlouho. Postupem času se obměnili sousedé a dnes se zhruba padesátiletá žena, říkejme jí třeba Vlasta, co chvíli bojí vyjít na chodbu. „Onehdy tam sousedi někomu vykopávali dveře,“ naznačila s omluvným gestem fakt, že nechce uvést své jméno. „To byl opět mejdan a řev do rána, že se nedalo usnout, skončili někdy v pět, slézají se tam z celého okolí. Bála jsem se, aby zase nezačalo hořet, jako už se to párkrát stalo. Vždycky poznáte, kdy se berou přídavky. Nedávno se tam zase rvali,“ dodala.

Stav domu v nechvalně známé Zengrově ulici označit jako nepořádek je podle ní slabé slovo. „Všechno zplundrované, odpadky naházené u sklepa včetně použitých dětských plen, prostě hnus. Jdete do schránky, po návratu se desinfikujete, sáhnete na domovní dveře, opět se desinfikujete,“ říká nešťastně paní Vlasta a přidává „k dobrému“ popis nejen nedopalků na poplivané chodbě, ale i zaschlé moči, ve které se batolí děti.

„Co mám dělat? Řádně platím nájem, nejsem nic dlužná a žiju v neskutečné špíně. Každý den čekám, že tam propukne žloutenka nebo se nastěhují šváby. Na stará kolena mám utíkat někam na ubytovnu?“ ptá se.Na stavbu či koupi domku není dost peněz, o nikom, kdo by si s ní chtěl byt vyměnit, neví, a získat od města pronájem jiného bytu? To je velmi složitá cesta.

Přidělování bytů se řídí rozhodnutím rady města v souladu s občanským zákoníkem a Pravidly pro přidělování bytových jednotek Města Kolína. Tato pravidla mimo jiné stanovují, že žádost o pronájem bytové jednotky může podat každý občan České republiky, zejména ten, který nemá nájemní vztah (uzavřenou nájemní smlouvu) k jiné bytové jednotce. A to paní Vlasta jaksi má.

„Pro pronajímatele je nájemcem, který řádně platí. Dle občanského zákoníku zde není důvod vypovídat smlouvu,“ dodává vedoucí odboru správy bytových a nebytových prostor Kamil Špinka s tím, že nájemník se může jedině obrátit na radu města. „Je zde ale nebezpečí, že i ostatní obyvatelé budou chtít z lokality odbydlet,“ doplnil Kamil Špinka.