Pořádně živo bude v pátek 12. října odpoledne v saloncích městského společenského domu (MSD). A možná budou padat i ostrá slova. A asi i výhrůžky trestním oznámením. Od 14 hodin se v MSD na mimořádném zasedání sejde kolínské zastupitelstvo, které bude jako hlavní bod programu řešit prodej majoritního podílu v Technických službách města Kolína (TSMK). Rada města totiž v roli komise pro posuzování nabídek doporučila ke schválení prodej firmě AVE CZ.

Ztráta pro město?

To se mnohým nelíbí. Například opoziční zastupitelé v čele s Jiřím Pěkným (ČSSD) mají za to, že jde o předem připravený obchod pro „vyvoleného“. A město tímto obchodem údajně přijde minimálně o jednu miliardu korun. „Vyplývá to z odborného posudku, který jsme si nechali vypracovat,“ řekl televizi Nova Jiří Pěkný. Podotkl zároveň, že na každého jednotlivého zastupitele, který prodej firmě AVE CZ podpoří svým hlasem, podá na policii trestní oznámení.

„Tak to už aby si těch oznámení připravil minimálně patnáct,“ řekl člověk blízký radnici v narážce na rozložení sil v zastupitelstvu. Podle něj je pravděpodobné, že k prodeji dojde. Vládnoucí ODS, z jejíž řad je i starosta Jiří Buřič, jenž měl prodej TSMK osobně na starosti, má totiž v zastupitelstvu s 27 hlavami 12 hlasů. „A když se k nim jako vždy přidají tři evropští demokraté, mají vyhráno,“ doplnil s tím, že se vládnoucí koalice jen těžko zalekne mediálního tlaku.

Podivné okolnosti

Privatizace 75 procent firmy je obestřena rouškou podezřelých okolností. Tomu, že vše od začátku směřovalo k tomu, aby lukrativní podíl v prosperuijící společnosti TSMK získal dopředu vybraný favorit, tedy firma AVE CZ, nasvědčovala třeba neveřejná obchodní soutěž.

Radní sami dle svého uvážení vybrali čtyři kandidáty, kteří měli radnici zaslat svou nabídku. Rovnou šanci tak nepochopitelně nedostali všichni hráči na trhu. Odborníci přitom upozornili, že se tak jen stěží dosáhne maximální možné prodejní ceny a město by tak mohlo tratit. A to i přesto, že radnice podle všeho jednala podle zákona. „V těchto případech jde ovšem o hodně nestandardní krok,“ řekl Deníku už dříve David Ondráčka z neziskové nevládní organizace Transparency International, která se zabývá především korupcí.

Kritika od zelených

Chystaný prodej TSMK kritizuje i Strana zelených. Její lídr, radní Jiřina Veselá, Deníku sdělila, že souhlasí s privatizací, ale ne za těchto podmínek. „Budu hlasovat proti tomuto způsobu prodeje z důvodu neprůhledného výběrového řízení,“ řekla Veselá. Upozornila zároveň na to, že důležité materiály radní dostávají k posouzení pozdě. Leckdy těsně před zasedáním a následným hlasováním. To ostatně Deníku v minulosti potvrdil i další radní Karel Sova (KDU–ČSL). „Nestačím se s tím pořádně seznámit, popřípadě zkonzultovat s odborníkem,“ podotkla Jiřina Veselá.

Vše šetří policie

Chystaným prodejem TSMK se už začala zabývat i kolínská kriminální policie. „Z radnice jsme si vyžádali potřebné dokumenty, které nyní shromažďujeme a vyhodnocujeme údaje. Poté posoudíme, zda se někdo dopustil trestné činnosti,“ řekl Bohumil Manich, zástupce kolínského policejního ředitele.

Více o celé kauze čtěte zde: https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_tsmk_policie20071005.html