Kvetoucí zeleň obehnaná hustými lesy, zpívající ptactvo a drobná lesní zvěř. Takový je obrázek malebného údolí na okraji Zásmuk. Jenže stačí trocha deště a idylický pohled naruší sytě hnědě zabarvené kaluže, znečištěný potok podobné barvy, ve kterém se povalují prázdné kanystry a plastové lahve. A k tomu navíc nevábný zápach linoucí se od místa, kde jsou v zemi zakopány chemikálie, které se spodními vodami derou na povrch.

Původcem zakopaných látek je firma Arovanillon, která se po dobu své působnosti
o skládku starala. Počátkem devadesátých let však firma zkrachovala a zanikla tak
i odpovědnost za postižené území.

Sanace skládky je tak nyní na mrtvém bodu. Pro to, aby se tím mohl zabývat stát je potřeba, aby daný pozemek vlastnil. Ten však nyní podle zásmucké radnice patří jiné soukromé firmě. „Místo je v současné době vedeno pod společností Cihlářské závody Praha, a. s., která je však toho času taktéž v likvidaci,“ řekl Deníku David Veselý z odboru životního prostředí. Podle jeho slov je to, že majetek nevlastní stát, zásadní problém.

Ani město Kolín s problémem prý nemůže nic udělat. „Vodoprávní úřad nemůže uložit opatření k nápravě škody, tedy asanaci, pokud právně neexistuje viník,“ objasnil Pavel Horák, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství v Kolíně. Možné řešení vidí v zásahu ministerstva. „Jediným subjektem, který může v budoucnu zajistit řešení nějakým opatřením, je ministerstvo životního prostředí, odbor ekologických škod, případně některá
z jím zřízených organizací,“ dodává Horák s tím, že dosavadní dotazy v tomto směru nebyly uspokojivě zodpovězeny. Přesněji řečeno, město se nedozvědělo žádnou konkrétní možnost řešení.

Jistou alternativu má prý Středočeský kraj. „Podle informací zveřejněných ministerstvem životního prostředí bude možné na průzkum či sanace takzvaných starých ekologických zátěží ještě tento rok získat dotaci z Operačního programu životní prostředí,“ uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková, která zároveň potvrdila, že bývalá skládka je skutečně na kraji vedena jako ekologická zátěž. Přesto prý v současné době kraj nemá žádné aktuální informace o úrovni znečistění horninového prostředí či vod v okolí této bývalé skládky.

Přitom právě kvalita evidentně znečištěné vody by mohla být hybatelem problému. Z hlediska ochrany jakosti vod mají totiž po změně zákona k odstraňování havarijních stavů pravomoci příslušné obce s rozšířenou působností. „Krajský úřad Středočeského kraje je připraven podpořit a doporučit případnou žádost obce či vlastníka nemovitosti o poskytnutí dotace na sanaci této lokality,“ doplnila Mascheková.

Blýská se u Zásmuk na lepší časy? Kolínský deník bude situaci i nadále sledovat.