Tamním obyvatelům i projíždějícím řidičům přes Zásmuky začíná docházet trpělivost. Když totiž povolily největší mrazy a opadla sněhová pokrývka, odkryla objízdná trasa ulicí Sladkovského, která má pro místní občany nahrazovat rekonstruovaný průtah městem, svůj skutečný stav. A není to příjemný pohled.

Kolínský deník získal výpovědi občanů a řidičů přímo na místě. „Je to hrůza, ze silnice už je tankodrom, dírám se vyhnout je nemožné. Bláto s vodou od aut cáká až na fasády domů. Někteří lidé už si domy chrání nainstalovanými plachtami, ale to chytí jen část,“ komentovala žena bydlící v Sladkovského ulici. „Na křižovatce na objížďce je díra skoro metrová a hluboká na vyvrácení kola. Když se tam potkají dvě auta, je nemožné tudy projet,“ rozčiloval se řidič zelené fabie. „Chápu, že se silnice přes Zásmuky opravit musí a že se tedy musí někudy objížďka vést. Ale není možné, aby se jenom vyznačila trasa, aniž by někdo zhodnotil, zda povrch objížďky takovou zátěž snese. Po několika měsících provozu je naprosto jasné, že tato silnice zátěž nevydržela,“ uvedl místní pětačtyřicátník Petr. A ptá se společně s dalšími lidmi. Kdo tu silnici kdy opraví?

Ředitelství silnic a dálnic argumentuje, že jsou na stavbě prováděny pravidelné kontrolní dny v časovém horizontu čtrnácti dní. „Těch se pravidelně zúčastňují také zástupci města,“ sdělila Deníku Martina Vápeníková, mluvčí ŘSD. A podle jejích slov se o stav objízdné trasy nemá starat ředitelství. „Údržbu a průběžnou opravu silnic, po kterých vedou objízdné trasy včetně ulice Sladkovského, má na starosti zhotovitel této akce Sdružení Zásmuky GG + GDS, zastoupené jedním z účastníků tohoto sdružení a to Geosanem dopravní stavby, a. s.,“ dodává mluvčí.

„Situace je bohužel špatná. Sice se pracovníci údržby silnic snaží cestu vyspravovat, ale výsledek není ideální. Největším problémem je neustále vysoký počet projíždějících aut, která by tu vůbec jezdit neměla. Ta naše silnice nemohou přežít,“ řekl Jiří Pechar, starosta Zásmuk. Podle něj je nyní obrovský problém, že řidiči už si hledají i další uličky ve městě, kudy by si krátili cestu a vyhnuli se rozbité objížďce.
Lze jen spekulovat, proč na posledním kontrolním dnu minulý čtvrtek napadly žádné připomínky ze strany zásmucké radnice.

Starosta argumentuje, že připomínkují pořád. „Řešíme to denně a je v podstatě jedno, zda se jedná o kontrolní den, či nikoliv. V současné době nám ani firmám nejsou známy technologie, které by umožnily zlepšení situace. Na předposledním kontrolním dnu jsem urgoval doplnění dopravního značení proti vjezdu automobilů nad 7,5 tuny, ale více v současnosti dělat nemůžeme,“ řekl Pechar.

Lidé z města si také stěžují, že na stavbě nejsou od Vánoc vidět dělníci. „Město mě jen odkazuje na ŘSD. Nestihli ani dokončit plánovaný úsek do konce roku a nám nyní neodtékající voda podmočí domy, které už jsou beztak poškozeny těžkou technikou,“ řekl tamní občan Zdeněk Papež. Podle mluvčí ŘSD za všechno může jen počasí, především mráz.

„V prostoru této etapy k dnešnímu dni zbývá provést již pouze drobné dokončovací práce. Z důvodu špatných klimatických podmínek však bylo nutné předmětné práce přerušit,“ řekla mluvčí společnosti.
A problém s poškozenými domy? „Jakékoliv poškození přilehlých objektů ze stavební činností se řeší vždy dle zákona a to prostřednictvím soudního znalce s příslušným oprávněním,“ dodala Vápeníková.

To však těžko koho uklidní.