Začalo zkouškové období. Vhodná doba na to, přestat se konečně vymlouvat na nedostatek času a pustit se do hledání práce. Stačí vzít noviny, nebo otevřít internet. Nabídek na práci je spousta, ovšem zásadních problémů také. Bez potřebné kvalifikace můžu na nějaké vysoké výdělky zapomenout. Bohužel i tady platí přímá úměra. Čím menší je nutnost kvalifikace, tím tenčí je výplatní páska. Postěžuji si se svou těžkou situací kamarádovi. ,,A proč nejedeš pracovat do ciziny?‘‘ To je pravda. A proč vlastně ne?
Důvodů, proč jet pracovat do zahraničí, je několik. Ten první je zřejmý a pro většinu zájemců také stěžejní. Přestože v posledních měsících koruna značně posílila, pracovat v cizině se nám stále vyplatí. Mzdy u nás se od většiny členských států Evropské unie pořád velmi výrazně liší. Zatímco doma si za měsíc strávený obsluhováním hostů v restauraci vydělám okolo osmi tisíc, v zahraničí to může být za stejnou dobu i pětkrát tolik. Další výhodou je, že práce bez odborné kvalifikace obvykle nevyžaduje perfektní zvládnutí cizího jazyku. Pro začátek úplně postačí komunikativní znalost angličtiny.
S agenturou, nebo bez? Platí jednoduchá zásada. Jsem-li ochotný vydat se do cizí země a veškeré zařizování nechat až na místo, potom bez. Pokud ne, pak jednoznačně s agenturou. Poslední dobou se čím dám více lidí setkává s neseriózním jednáním personálních agentur, které práci v zahraničí zprostředkovávají. Agentura si nejdříve od uchazeče nechá zaplatit tzv. registrační poplatek a tím všechna jejich komunikace s ním končí. Jak se vyhnout takovým podvodníkům? Ministerstvo práce zájemcům radí, zjistit si o firmě co nejvíce dostupných informací. Řídit se také můžete tím, že agentura si podle zákona nesmí za zprostředkování účtovat žádnou částku.
Kde si nejvíce vydělám? Nejčastěji se Češi vydávají za prací do Velká Británie. Volný pracovní trh je nám zde otevřen od roku 2004. Nejčastěji nabízená pracovní místa bez nutnosti odborné kvalifikace jsou číšník, pokojská, uklízečka, malíř, zaměstnanec v továrně nebo au-pair. Využít lze i sezónní práce v zemědělství. Tříměsíční prací pokojské si zde můžete vydělat až 120 tisíc korun. Oblíbenými destinacemi lidí z Kolínska jsou kromě Anglie také Irsko, Německo, Švédsko, v létě pak zejména Španělsko, Řecko, Itálie a v poslední době také Kypr.
Na co si dát ještě pozor? Především si pečlivě zjistit pracovní podmínky v jednotlivých zemích a neunáhlit se ve výběru zaměstnání. A pokud možno pořádně si prověřit zaměstnavatele. Ať to jediné, co si ze své výpravy povezete domů, není zpáteční letenka.
Kristina Lachmanová

Cizí měnu raději nestřádejte, ale hned posílejte domů

Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.
„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je po několika letech směnit najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.
Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok. „Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Šichtářová.
V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd.
Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se západním Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve. „Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.
Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není.
„Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí, je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala na vysvětlenou Markéta Šichtářová.
Šárka Škapiková