VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor s předsedou spolkové rady Alešem Zahajským

Kolín – Spolková činnost má v Kolíně dlouhou tradici a je jasné, že i budoucnost. A to je rozhodně dobře. O spolcích a nejen o nich jsme si povídali s předsedou Spolkové rady Kolín Alešem Zahajským.

22.6.2013
SDÍLEJ:

Aleš Zahajský provádí jedním z tradičních ceremoniálů spolkové radyFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Jak dlouho spolková rada v Kolíně působí?
V roce 2002 se koordinační uskupení kolínských spolků a jejich aktivních činovníků pod označením Spolková rada Kolína začalo usilovně vytvářet a od roku 2003 se spolková zasedání pravidelně konala na radnici. Každým rokem jsme cílevědomější a spolkové aktivity budou stále viditelnější.

Jaká je historie spolkové rady, jak vznikla?
Zpočátku šlo o aktivitu jen několika představitelů kolínských spolků, kteří chtěli postrčit zamýšlenou výstavbu lávky přes Labe. Nejvíce se přirozeně angažovali činovníci sportovních klubů působících na Zálabí. Vadilo jim, že jejich mládež musí riskantně dojíždět na kolech po Masarykově mostě. Po realizaci visuté lávky z Kmochova ostrova na Zálabí si spolkoví činovníci řekli, že by bylo škoda Spolkovou radu rozpustit.

Kolik sdružuje spolků a lze odhadnout, kolik to představuje lidí?
Ve Spolkové radě Kolína je šest desítek akreditovaných spolků. Neplatí žádné příspěvky. Tedy nic je to nestojí. Mohou jen získat. Některé mají několik set členů, jiné jen jednoho tahouna a kolem něj několik sekundantů. Není ani neobvyklé, když je někdo ve dvou spolcích. Evidenčně se jedná celkově o několik tisíc více či méně aktivních občanů. Některé spolky vyvíjejí příkladnou činnost, jiné přežívají nebo žijí z tradice a najdou se i tací, co čekají na spasitele.

Co jako předseda vidíte jako nejdůležitější na spolkové činnosti?
Když pominu samotáře, tak lidi se potřebují někde scházet, něco prosazovat, něčím bavit nebo utužovat fyzičku. A k tomu přirozeně slouží spolky. Toto slovo vystihuje chuť něco dělat spolu. Všichni se přeci nemohou a ani nechtějí angažovat v církvi nebo politice. Spolková činnost je přirozeným vyústěním rozmanitosti a postojů občanské společnosti. Povolena byla v tehdejším habsburském mocnářství listinou z roku 1860 a nyní prožívá nebývalou obrodu. Sokolové, gremiálníci a baráčníci z první vlny 19. století jsou v Kolíně aktivní i ve třetím století své existence. Důležité je stále informovat veřejnost nejen na internetu, ale také v novinách. Právě Kolínský deník je svým vysokým nákladem velmi vhodný. Jedině tak si spolky zajistí nezbytný přiliv nových členů.

Co všechno spolková rada organizuje, spoluorganizuje?
Zásadou Spolkové rady je nevměšovat se do vnitřních záležitostí jednotlivých spolků. Asi polovina z nich má aktualizované webové stránky, kde avizuje nebo referuje o svém působení. Přes webový portál ogk.mypage.cz se lze podrobněji informovat. Na co nestačí jednotlivý spolek, pokouší se obstarat spolkové uskupení. Na veřejnosti jsou nejznámější víceplošné aktivity jako Osobnost Kolína nebo Stavba roku. V dobrém smyslu nám jejich organizaci v jiných okresech trochu závidí.

Jaká je struktura spolkové rady?
Za každý spolek může na spolkové zasedání přijít jen jeden sebevědomý činovník. Mezi zasedáními rozhoduje pětičlenné předsednictvo a mezi těmito schůzemi spolkové hnutí řídí spolkový předseda, který v mezidobí navštěvuje jednání akreditovaných spolků.

Do jakých sfér zasahuje vliv spolkové rady?
Spolková rada Kolína působí na území města. Dvě desítky našich lidí jsou od minulých komunálních voleb nyní nezištně činní v komisích rady města a výborech zastupitelstva města. Podle toho, jak se nám vybarvuje veřejná správa a samospráva, budeme ale muset začít mluvit do všeho. Spolky vidí, že někde se plýtvá a jinde se nedostává. Kultura a sport jsou rozpočtově podhodnocovány, naproti tomu veřejné zakázky jsou přefinancovány. Nyní se ukazuje, že nestačí pracovat v odborných komisích, ale úspěšní spolkoví činovníci by měli nahradit zkorumpované politiky. Na Slovensku se vyprávěl vtip, že za války se Sověti s Němci tak dlouho přetahovali o kopeček, kde se dříve pásly ovce, až přišel bača a vyhnal je všechny. A historie se někdy přiměřeně opakuje.

Jaké si spolková rada klade cíle?
Věříme v další rozvoj spolkového hnutí. Nový občanský zákoník by nás měl zbavit zbytečné byrokracie. Demokratická společnost, jejíž jsou spolky typickým pilířem, musí v sobě najít sílu a vzepřít se současným negativům. Například poskytování příslušných dotací musí být účelově nasměrováno na funkční obecně prospěšné spolky, aby se zabránilo klientelismu a zadlužování příštích generací. Nebo nespokojení občané vyvolají akci, která vyústí v celoplošné hnutí. Pokud se ale naši spolkoví činitelé na něčem dohodnou, tak to vidím optimisticky. Budu jim plně nápomocen.

Autor: Jana Martinková

22.6.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 22 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Mechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Jindrová Barbora Ing. MBA, tel.: 321 759 237, 8 - 13 hod,, e-mail: barbora.jindrova@otk.cz,, osobně: po - st 8 - 10 hod., , Zapojte se do projektu Servis a údržba 2.0. Rozšiřujeme řady našich dlouholetých zkušených zaměstnanců v údržbě a chceme dát našim strojům péči, kterou si zaslouží. Vlastníme širokou škálu polygrafických a dalších strojů, které budete mít možnost detailně poznat. Rádi přivítáme zkušené mechaniky, i ty méně zkušené, kteří splňují naše požadavky., , Pracovní poměr na 7 měsíců potom možnost prodloužení., , Pracovní náplň:, - Oprava a údržba strojů a zařízení., - Identifikace příčin poruch, detekce chyb, návrh a realizace oprav., - Výroba a oprava drobných náhradních dílů na obráběcích strojích., - Broušení výsekových nástrojů., - Provádění plánovaných preventivních prohlídek strojů., - Administrace záznamů o provedených opravách., - Výpomoc při manipulaci s movitým majetkem, zařízením a stroji., , Požadavky:, - Bezúhonnost - čistý trestní rejstřík , - Znalost práce s PC, - Znalosti práce zámečníka, - Zkušenosti na pozici mechanika strojního zařízení a tiskařských strojích, - Doložit životopis při prvním kontaktu, , Zaměstnanecké výhody:, Podnikové stravování, poukázky na děti, sick day, slevy na bankovní produkty, firemní akce, Najdi svého kolegu, náborový příspěvek.. Pracoviště: Otk group, a.s., Plynárenská, č.p. 233, 280 02 Kolín 2. Informace: Barbora Jindrová, +420 321 759 237.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 34 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Novák Jiří, e-mail: nad@nadkoncice.cz, , Požadujeme:, strojnický průkaz na bagr nebo čelní nakladač nebo buldozer,, praxe výhodou., , Osobní ohodnocení po zkušební době.. Pracoviště: Nad končice s.r.o., Prokopova, č.p. 372, 281 29 Žiželice nad Cidlinou. Informace: Jiří Novák, +420 602 653 961.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 34 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanici pro nákladní automobily a stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Štěrba Petr, e-mail: nad@nadkoncice.cz, , Popis práce: , opravy a údržba nákladních a osobních automobilů, traktorů a strojů., , Požadavky: , řidičský průkaz sk. B., , Zaměstnanecké výhody: , osobní ohodnocení po zkušební době., , Pracovní doba: , 7 - 16 hod.. Pracoviště: Nad končice s.r.o., Prokopova, č.p. 372, 281 29 Žiželice nad Cidlinou. Informace: Petr Štěrba, +420 604 241 108.

Management - Management Vedoucí 16 400 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: , Krejčová Marie, tel.: 602 107 921, , e-mail: krejcova@jednotanbk.cz, , osobně: po předchozí domluvě., , Pro prodejnu v Liblici okres Kolín hledáme vedoucí prodejny. , Požadujeme vyučení nejlépe s praxi., Dále požadujeme pracovitost a poctivost., , Zájemci se mohou hlásit u pí. Peterčákové, tel.724 092 860 nebo u pí.Krejčové tel. 602 107 921 nebo email: krejcova@jednotanbk.cz., , , Zaměstnanecké výhody: stravenky Jednota SD v Nymburce. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - liblice, Školní, č.p. 206, 282 01 Český Brod. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.


Blešák na vzduchu v Komenského parku
27

OBRAZEM: V Komenského parku se hojně nakupovalo

31. ročník Jarního setkání, alias Jarní burzy Mercedes Benz v Kolíně
65

OBRAZEM: Mercedesy se sjely k Vodnímu světu

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Nymburk /FOTO, VIDEO/ -  Účast prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM, konání sjezdu v Nymburce a chystaná vláda s estébákem v čele a podporou komunistů. To byly hlavní důvody protestů, ke kterým se v Nymburce sešly stovky lidí.

OBRAZEM: Ve Stříbrné Skalici se běhalo pro Lukáška

Stříbrná Skalice - Charitativní běh Od nevidim do nevidim pořádal v sobotu již popáté nevidomý běžec a horolezec Jan Říha.

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT