„Nevíte, proč při čtvrteční nehodě na novém mostě, kdy auto srazilo motorkáře, se nehoda odklízela, respektive neodklízela, téměř dvě hodiny? Policie udělala z Kolína obrovské parkoviště. Stačilo ze směru od Ovčár nasměrovat policistou osobní dopravu krátkodobě přes starý most a tak výrazně zmírnit neuvěřitelný dopravní kolaps,“ čílil se jeden z motoristů, který měl ve čtvrtek tu „čest“ zapojit se do zmiňované zácpy.

Někteří z řidičů to naopak dokáží pochopit. „Jakmile jsou policisté u jedné nehody, další bohužel musí zákonitě počkat na šetření. Do toho ještě tak slunečný den, jako byl, a to už každý chce být na svém místě určení a ne stát v kolonách. Proto by to chtělo trochu více ohleduplnosti a respektu každého z nás k těm ostatním a hned by bylo ve městě lépe. Co asi říká pravidlo zipování všem řidičům a to nejen těm mladším, ale i těm starším a profesionálním řidičům,“ ptal se jiný řidič.

Policie nevěděla, kam dříve

A jak se k málo obvyklé situaci, kdy se staly tři nehody během necelých dvou hodin, staví kolínská policie? „Samozřejmě se za vzniklou situaci veřejnosti omlouváme,“ začala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství.

Ve 14.51 hodin přijalo operační středisko policie oznámení o vážné dopravní nehodě na silnici I/12 nedaleko Kolína. „Všichni policisté, kteří v té době sloužili, byli okamžitě odvoláni na místo, aby odkláněli dopravu a pomáhali i přímo na místě nehody. Další sloužící policisté ve stejné době eskortovali zadrženého do věznice v Hradci Králové,“ popsala Petra Čimová.

Pomáhali i městští strážníci

V 15.46 policie přijala oznámení o další nehodě. Tentokrát na novém mostě v Kolíně. Osobní automobil nedal přednost motocyklu. A okamžitě nastal dopravní kolaps. „Policie v té chvíli neměla k dispozici žádné policisty, které by mohla na místo poslat. Proto jsme o výpomoc požádali městskou policii. Ta byla na místě už o dvě minuty později,“ nastínila mluvčí kolínské policie s tím, že teprve v osmnáct hodin se na místo dostali nehodáři. Městští strážníci skutečně na místo nehody na novém mostě dorazili jako první. „Na místě jsme měli jednu hlídku. Ta řídila dopravu kyvadlově přímo v místě nehody.

Další dvě naše hlídky v té době už vypomáhaly u nehody na výjezdu z Kolína,“ popsal ředitel Městské policie v Kolíně Viktor Prokeš. „Navíc ze zákona my nemůžeme řídit provoz, ale pouze usměrňovat. Na novém mostě jsme mohli být pouze ve dvou lidech. Více jsme v té době prostě neměli k dispozici,“ dodal Prokeš.

V 16.31 se navíc stala další nehoda, tentokrát u Nové Vsi I. Tedy další problém. Nutno podotknout, že kdyby všichni jezdili tak, jak mají, nemusely by nějaké zácpy vznikat. I když v případě Kolína, to zas tak jisté není.