Podle slov Viktora Prokeše, ředitele Městské policie v Kolíně, se ale nyní jejich oprávněnost bude řešit. „Nejprve se budeme snažit kontaktovat majitele nemovitostí a domluvit se s nimi,“ vysvětlil. „Pokud se nedohodneme, pak případ předáme k řešení dál. Doba, kdy jsme zábory tolerovali, skončila,“ dodal vzápětí.

O tom ostatně varoval i městský rozhlas. „Dali jsme vyhlásit, že by si občané chodníky takto zabírat neměli,“ sdělil Martin Jírovský, vedoucí odboru regionálního rozvoje. „Zdůraznili jsme, že by měli odstranit padající sníh. Nemohou si zatarasit chodníky až do jara, kdy sníh roztaje,“ dodal.

Ten také hovořil o dohodě s městskou policií. „Pochůzkáři budou upozorňovat majitele nemovitostí na povinnost odstranit zábory,“ vylíčil.

Budou nějak potrestání majitelé domů, kteří zatarasí přilehlý chodník? „Policie by to určitě uměla vyřešit blokovou pokutou, ale chtěli bychom se spíše domluvit. Důležité je, aby zábory byly odstraněné,“ řekl Martin Jírovský. Podle jeho slov jde o to, aby občan pochopil, že je potřeba hlavně odstranit nebezpečí padajícího sněhu a rampouchů.

Až astronomická pokuta tři sta tisíc korun může být udělena za neoprávněný zábor. „Podle správního řádu to může skutečně dosáhnout takové částky,“ vyjádřil se vedoucí odboru regionálního rozvoje k otázce, zda je možné udělit až takovou vysokou pokutu. „Přesto je hlavní, aby se vyřešila schůdnost chodníků a ne pokuty,“ řekl na věc svůj názor.

Pracovnice odboru však řekla, že zatím nikdo zábor neohlásil. Všechny tak zůstávají neoprávněné.

Kolik barikádníků zareaguje nebo zda počkají na výzvu policie, se teprve ukáže.