Visíte zaseknutí ve výtahu, snažíte se zvonit, ale nikdo vás neslyší. Navíc jste upoutaní na invalidním vozíku. Kamarádka, která je s vámi, nemá zrovna dobrý pocit z malých uzavřených prostor. Krušné chvíle si zažily dvě ženy v čerstvě otevřeném obchodním centru v Rorejcově ulici. Ve výtahu strávily takřka hodinu.

„Celý týden jsme návštěvu Futura plánovaly, a tak jsme jednu deštivou středu vyrazily. Cesta tam proběhla v pořádku a obě jsme mohly obdivovat množství obchodů a restaurací. Zašly jsme i na rychlou kávu, která se trošku protáhla, obě jsme nakonec spokojeně vyrazily domů, nastoupily do výtahu, já stiskla tlačítko pro směr dolů, výtah se rozjel a ….“ předeslala Zuzana Hrdá, která dělá osobní asistentku své na vozík upoutané kamarádce. „Nemám moc dobrý pocit z malých prostor, a tak jsem pomalu ale jistě začínala panikařit. Zkoušela jsem stisknout snad každé tlačítko, ale nic se nedělo, jenom zvonek začal zvonit, ale ten zřejmě nikdo neslyšel. Na mobilu jsem neměla ani kousek signálu,“ popisuje s tím, že kamarádka naštěstí kousíček signálu „vylovila“. Ženy tedy zavolaly jsme prvnímu člověku, který je napadl, mamince jedné z nich. Ta okamžitě zalarmovala městskou policii.

„Po nějaké době se začaly ozývat hlasy a jakési harašení, policisté nás začali ujišťovat, že nás ven dostanou, že už mají opraváře. Výkřiky opravářů typu „Ty v**e, takhle to nepůjde,“ nebo, „včera tu paní visela půl hodiny“ nám moc odvahy nedodaly. Po několika minutách, se výtah dal do pohybu, a nás se někdo zeptal, jestli jedeme nahoru, nebo dolů. Tipovala jsem dolů, ale to tomu naopak. Jely jsme nahoru, tak nás vytáhli nahoru, a pak spustili zase dolů. Tam se chvilku prali s dveřmi, nějak se jim nechtělo povolit, nakonec ale i ty podlehly tlaku opravářů a podařilo se je otevřít. Já ven po 50 minutách strachu mohla, ale kamarádku museli z výtahu vytáhnout, protože mezi podlahou a výtahem byl schod, který vozík nevyjel,“ vylíčila žena s tím, že ano i její kamarádka nakonec šťastně vyvázly díky obětavosti městských policistů a opravářů výtahu. „Co mě přímo vyděsilo, byla představa, že by kamarádka zůstala viset ve výtahu sama, protože by se pomoci nedovolala, nebo že by tam zůstal někdo bez kontaktu z vnějším světem (mobilního telefonu),“ dodává Zuzana Hrdá se slovy díků za vyproštění, trpělivost i omluvu a zároveň všem maminkám s kočárky, vozíčkářům, starším lidem i všem lenochům, kterým se nechce chodit pěšky, připomíná možnost použití posuvných pásů nebo vchodu přímo do obchodní pasáže, kde je jaksi menší riziko, že by někdo zůstal uvězněný.

Ředitel městské policie Viktor Prokeš překvapivě o pomoci strážníků ženám uvězněným ve výtahu nemá žádný záznam. „Patrně došlo k pomoci, kterou strážníci zkrátka poskytli a nezadokumentovali podobně jako drobné pomoci typu roztlačení auta a podobně,“ uvedl šéf městských strážníků.

Miloslav Kocek, center manager kolínského Futura, si posteskl nad bolestmi nového objektu, jež se takříkajíc vychytávají. „Jsme z výtahu nešťastní, nebyly to jen tyto dvě paní, které se v něm zasekly. Práce na výtahu reklamujeme, právě sem jede dodavatelská firma. Zvonek z výtahu bude napojen na velín, bude možné mikrofonem přímo komunikovat s velínem, kde bude i vyškolená ostraha. Doufáme ale, že firma dá vše do pořádku a případy uvíznutí budou opravdu jen výjimečné,“ uzavřel.