Čtyři pozemky, třikrát tolik zájemců, dva z nich z kola ven. Taková byla zhruba situace kolem prodeje parcel na rodinné domy ve Vrchlického ulici. Konec konců, stavebních parcel není v Kolíně zrovna přehršel. Ale proč se ve veřejné soutěži na koupi pozemků vyřazovalo, když právě jeden z vyřazených podle svých slov nabídl nejvyšší cenu? Důvodem je podle radnice nesplnění podmínek zadání soutěže.
„Dali jsme nejvyšší nabídku a vyřazeni jsme byli neprávem,“ soudí zástupce firmy Tomáš Sojka, který zároveň po zastupitelích chtěl, aby konečný odprodej stáhli z programu svého jednání. Navrhoval to i zastupitel Jiří Truska. Při hlasování se ale na světelné tabuli rozsvítilo více hlasů proti, tedy proti stažení z programu.
Proč byla žádost, o niž hovořil Tomáš Sojka, vyřazena, vysvětlila Markéta Preislerová, advokátka, která pro město veřejnou obchodní soutěž připravovala. V kostce řečeno šlo o slovíčko. „Město má v podmínkách, že smlouva musí obsahovat, že město může odstoupit od smlouvy, pokud není včas uhrazena kupní cena. V návrhu, jež byl vyřazen, bylo zrušení smlouvy na základě dohody. Ve výsledku je to totéž, tedy že smlouva zanikne, ovšem město by pak muselo celou soutěž vypisovat znovu,“ uvedla. O kolik tím město přišlo, toť otázkou.