Současný starosta Jiří Buřič bude svůj post před voliči obhajovat znovu. „Nejdřív samozřejmě musím získat podporu v ODS,“ řekl před schůzkou členů strany, jež se sestavováním kandidátky zabývala. A podporu doma? „Tam už jsem ji získal,“ smál se starosta. Získal ji nakonec i mezi svými stranickými kolegy a do komunálních voleb půjde na kandidátce jako jednička.

Hned za ním pak současný místostarosta Roman Pekárek, o němž se hovoří jako o možném novém starostovi. S jakými ambicemi jde do voleb? „Aby ODS spravovala město Kolín. A funkce starosty? Nejprve je tým a následně z něj lidé, kteří mohou jít do funkcí. Starostu volí zastupitelé, a ti nejdřív musí být zvoleni. V žádném případě bych nepředbíhal, preferuji tým,“ komentoval Roman Pekárek.

„Kandidátka se bude podobat současnému složení na radnici, protože je to složení úspěšné,“ shrnul předseda okresní organizace ODS, poslanec Evropského parlamentu Milan Cabrnoch, jehož jméno na kandidátce také najdete.

Jedinou velkou změnou bude absence jména Ondřej Plašil. Nekandidovat bylo jeho vlastní rozhodnutí.

„Dopadl na mě zákon, a dokud to nemám překonáno, tak z toho vyvozuji osobní důsledky. Kandidovat ve volbách sice mohu, ale v žádném případě, byť jen jediným procentem, jsem nechtěl dopustit, aby to mohl kdokoli napadnout, protože bych tím poškodil nejen všechnu svou práci, kterou jsem pro Kolín odvedl, ale i Kolín jako takový a hlavně ODS, nota bene teď, když jsou i jiné strany na vzestupu,“ vysvětlil Ondřej Plašil souvislost svého rozhodnutí s prohřeškem jízdy pod vlivem alkoholu, kterého se dopustil před necelými třemi lety.

„Chci jít opět příkladem, protože takto se musí umět chovat politik na jakékoli úrovni. Považuji se za odpovědného člověka a profesionála, proto je pro mě nepochopitelné, že se podobně nezachoval místostarosta Roman Pekárek, který k tomu má tisícinásobně závažnější důvod než já, protože podezření z korupce je to nejhorší, co může politika potkat,“ řekl Ondřej Plašil.

„Další chybou některých členů ODS je, že jen přihlížejí sebeprosazování se europoslance Cabrnocha na přední místo kandidátky a jeho usilování o mandát zastupitele. On je ve vysoké politice (účast ve vládě Josefa Tošovského, poslanecké sněmovně a europarlamentu) již 14 let a za tu dobu pro Kolín vůbec nic neudělal a v tomto volebním období se stejně jako další nekolínský zastupitel z ČSSD Jiří Pěkný zasedání zastupitelstva nezúčastňoval. To veřejnost vnímá naprosto jasně. V ODS je stále většina schopných a pracovitých lidí, kterým nejde jako těmto dvěma pouze o funkce a osobní prospěch a svou energii věnují práci a ne intrikám. Kvůli nim jsem připraven i nadále pomáhat a pracovat pro ODS a město Kolín, jak tomu bylo doposud,“ řekl Ondřej Plašil.

„Je mi líto, že pan Ondřej Plašil nejspíš nezvládá situaci, kdy skončil jako poslanec a nemohl ani kandidovat do komunálních voleb,“ reagoval místostarosta Roman Pekárek.

„Uzavřelo se období promarněné šance a ztracené důvěry, kterou jsme Ondřejovi Plašilovi dali a které se nemile dotklo nás všech. K neslavné ztrátě mandátu a nemožnosti kandidovat by bylo, podle mého, lépe taktně mlčet, neboť obojí si zavinil jen on sám a další opakování známých faktů jen připomíná onu ostudu. Jestliže naopak osočuje a útočí na jiné lidi, tak mne to velmi mrzí, poškozuje tím především kolínskou ODS. Odmítám zcela jeho nařčení mířená na mne, je to záměrná špína, která mne má poškodit, když on sám musel skončit. Přitom právě jeho poslanecké období přinášelo ovzduší pochybností a nezodpovězených otázek, a já tudíž musím odmítnout i jeho opakované sebeoznačování se za zodpovědného profesionála. Když nic jiného, tak už jen jeho současné chování a vystupování hovoří o něčem zcela opačném,“ dodal Roman Pekárek.

Kandidátku ODS pro komunální volby v Kolíně v říjnu 2010 sestavili podle slov Milana Cabrnocha členové ODS v tajném hlasování 30. června 2010. „Kandidátka vznikla zcela demokraticky, v souladu s pravidly, kterými se ODS řídí při sestavování kandidátek mnoho let. Za ODS budou v komunálních volbách kandidovat lidé, kteří byli členy zastupitelstva a pracovali na radnici v minulých volebních obdobích, i lidé noví,“ předeslal Milan Cabrnoch.

„Pan magistr Ondřej Plašil, bývalý poslanec Parlamentu ČR, v těchto volbách podle pravidel platných v ODS kandidovat nemohl. Každý kandidát ODS totiž musí prokázat bezúhonnost předložením čistého výpisu z rejstříku trestů. Pan Plašil porušil zákon, spáchal úmyslný trestný čin, a byl pravomocně odsouzen. Jeho trestní rejstřík čistý není,“ uvedl Milan Cabrnoch s tím, že kandidaturu místostarosty magistra Romana Pekárka posoudili členové ODS v Kolíně v tajné volbě.

„Pan místostarosta Pekárek důrazně veřejně odmítl jakékoli spojování své osoby s nezákonným jednáním. Osočování ze strany pana Ondřeje Plašila chápu jako pomluvy od toho, kdo svou odpovědnost neunesl, zklamal a neuspěl. Vycházím z presumpce neviny. Nemůžeme se rozhodovat na základě pomluv a anonymů. V tuto chvíli neznám žádné skutečnosti, které by měly bránit kandidatuře pana místostarosty Romana Pekárka,“ řekl Milan Cabrnoch, který je zastupitelem Kolína od roku 1998.

„Kromě toho jsem byl šest let poslancem Parlamentu ČR a nyní jsem šestým rokem poslancem Evropského parlamentu. Práce v zastupitelstvu je pro mne důležitá především proto, že mohu svými znalostmi a zkušenostmi pomáhat rozvoji města. Mnoho let pracuji jako předseda komise pro zdravotnictví a sociální věci. Jako předseda správní rady vedu Stipendijní nadační fond města Kolína. Práce v zastupitelstvu se účastním vždy, kromě dnů, kdy se kříží s mými povinnostmi ve Štrasburku či Bruselu. Koalice, která vede Kolín v zastupitelstvu, nikdy neprohrála ani jediné hlasování díky mé nepřítomnosti. Nepřísluší mi hodnotit, co jsem já či někdo jiný městu svou prací přinesl. Moje svědomí ke Kolínu je čisté,“ řekl.

„Občanská demokratická strana jde do komunálních voleb s ambicí volby opět vyhrát a pokračovat v práci na rozvoji našeho města. K politickému životu patří i to, že neúspěšní musí odejít. Je mi líto, že pan magistr Ondřej Plašil svůj neúspěch neunesl a namísto odchodu z politiky kope kolem sebe a snaží se pošpinit své kolegy,“ doplnil.

Vedoucím vyjednávacího týmu ČSSD je předseda MO ČSSD Marek Semerád. Ten potvrdil, že kandidatura se schválí 21. července. Proslýchá se, že leadrem strany s ambicemi na post starosty bude Klára Zubíková, současná vedoucí odboru kultury krajského úřadu. „Zatím nemám mandát, jedná se o tom,“ nespekulovala v této chvíli Klára Zubíková, která není členkou ČSSD. „Nevstupovala bych do strany kvůli mandátu. Mám určitou důvěru a nepotřebuji ji ztvrzovat členstvím,“ dodala.

V souvislosti s komunálními volbami se začíná skloňovat i jméno ředitele Oblastní nemocnice Kolín Petra Chudomela. „Pokud vím, kandidátka ČSSD pro komunální volby dosud nebyla schválena, a hovořit o povolebních ambicích považuji za předčasné. Zároveň nepopírám, že jsem nabídku na účast na kandidátce obdržel?“ uvedl Petr Chudomel.

Místostarosta Pavel Hoffmann se objeví na kandidátce SNK ND – „Budu, myslím, na druhém místě, první pan doktor Boris Jančák. Mám práce a povinností už tak dost, takže s dvojkou se spokojím,“ smál se Pavel Hoffmann, který zároveň působí jako zástupce ředitele kolínské nemocnice.