Okolí dominanty města se v minulosti stalo také hnízdem místních narkomanů. Jak jsme již v červnu informovali, podle kolínské městské policie i pracovníků Občanského sdružení Prostor je tato komunita v blízkosti vodárny již minulostí.

Budova ale i tak zůstává v dezolátním stavu a zatím se neví, co s ní bude dál.

Když na konci roku 2004 město stavbu odkupovalo za 2,7 milionů korun zpět do svého vlastnictví, nemělo tehdy přesnou představu, co zde bude realizováno. A ani po čtyřech letech není situace o moc jasnější. „Nějaká snaha tu určitě je. Existovaly by možnosti čerpání evropských financí. Chceme prosadit především charakteristiku stavby, to že je dominant města, a taky by mohla být technickou památkou. Myslíme si, že tento způsob budoucího využití by mohl oslovit i některé potencionální finanční zdroje,“ řekl Deníku starosta Kolína Jiří Buřič.

Podle jeho slov ale zatím tyto finance nejsou a není ani vůle platiti rekonstrukci z pokladny města. „Mluvíme–li o rekonstrukci, mluvíme o několika milionech. A spíše dokonce třeba v rozhraní kolem osmi milionů. A město si to dovolit nemůže. Když máme v úmyslu investovat peníze do škol, komunikací, sportovní haly u plavečáku, tak na vodárnu už nezbývá,“ přiznal Buřič.

Tereza Hölzlová