K nešťastné události došlo ve středu 5. listopadu okolo dvaadvacáté hodiny na hlavní železniční trati u Starých lázní v Kolíně.

Muž prozatím neznámé totžnosti vstoupil z nezjištěných příčin do kolejiště právě v době, kdy tudy projížděl vlak směrem z Prahy do Krakova. "Strojvedoucí už nedokázal střetu zabránit," uvedla Petra Čimová z kolínské policie.

Muž naštěstí přežil, ale s vážnými zraněními byl přepraven do nemocnice. "Muž středního věku utrpěl kraniocerebrální poranění (vážný úraz hlavy). Zasahující záchranáři těžce zraněnému pacientovi zajistili dýchací cesty, připojili jej na umělou plicní ventilaci a u pacienta zahájili přednemocniční léčbu. Muže transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," upřesnila Tereza Janečková ze středočeské záchranky.

Pro cestující vlakem to byl šok. „Bylo to přesně pod vagónem, ve kterém jsem seděla. Průvodčí tam svítil baterkou, zahlédla jsem tělo a nohy. Bylo to něco strašného. Hned na to jsem zaslechlaprůvodčího, jakshání, zda mezi cestujícími není lékař,“ popsala sedmadvacetiletá cestující Jana, která spolu s dalšími pasažéry musela nedobrovolně strávit nějakou dobu ve vlaku, než mohla vystoupit a jít pěšky k nádraží. Na místě zasahovali také hasiči, vlaky v obou směrech nabraly zpoždění. Některé vlaky byly odkloněny přes Nymburk a Poříčany. Jednalo se například o Eurocity Antonín Dvořák z Vídně. "Celkem jsme odklonili pět rychlíků nebo expresů. Provoz byl povolen po jedné koleji ve 23.35 hodin sníženou rychlostí. Pět minut po půlnoci byl povolen odjezd vlaku, který muže srazil. V 0.23 hodin byl povolen provoz v plném rozsahu," popsal Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah,s tím, že podobným neštěstím se České dráhy snaží předejít také zabezpečením v okolí trati. Místo, kde došlo v Kolíně k tragédii, je chráněné plotem na vysoké podezdívce, přerušovaným pouze pracovními vstupy pro drážní zaměstnance. Vstupy jsou uzamčené kovovými brankami.
Kolem nešťastné události se objevily spekulace o tom, že muž pod vlak skočil. Nasvědčoval by tomu i fakt, že v místě neštěstí není proč si přes koleje například zkracovat cestu. Pokud je člověk přejde směrem od Labe, dojde jedině k několik metrů vysokým městským hradbám. (viz. video z místa neštěstí).

Jelikož sražený muž u sebe neměl žádné doklady, policisté nyní zjišťují jeho totožnost. "Muž je ve věku kolem 40-45 let, na sobě měl zelenou montérkovou kombinézu, pod ní šedivý svetr. Má tmavší nakrátko ostříhané vlasy," popsala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. Veškeré informace o sraženém muži můžete volat na linku 158.

„Jeho stav je vážný. Není ale v bezprostředním ohrožení na životě. Leží na traumatologickém oddělení a je na dýchacích přístrojích,“ popsala ve čtvrtek po poledni Jana Jelínková, mluvčí vinohradské nemocnice.

Jana Martinková, MartinVaněk, Zdeněk Holeček