Sudy s chemikáliemi si v areálu Zemědělského družstva Podlipan Vitice v jeho areálu v Dobrém Poli uložila v roce 1990 klatovská firma Bioprogres. Údajně z nich měla vyrábět hnojiva, a to dokonce za podpory státní dotace. Jenže než k výrobě došlo, jaksi vstoupila do konkurzu. A o sudy se „překvapivě“ už nezajímala. Ty zůstaly v zemědělském skladu jako tiché dědictví a po pár letech začaly notně rezavět. Ani střechu nemohou zemědělci opravit, protože se k ní přes sudy jednoduše nedostanou. Dnes je jen otázkou času, kdy se nebezpečné chemikálie dostanou mimo objekt.

A tak se, a to už velmi dlouho, předseda družstva Jiří Pačes snaží najít někoho, kdo sudy zlikviduje. „Který státní orgán a do kdy provede vyklizení skladů?“ ptal se mimo jiné České inspekce životního prostředí.

Její odpověď Vitické minimálně překvapila. Zejména pak obec. Podle vedoucí oddělení odpadového hospodářství Ivany Svobodové se dle současné platné právní úpravy vlastníkem sudů, tj. v současné době opuštěné věci, stávají obce, nikoli stát.

Vedení obce je zděšeno. Likvidace chemikálií by obnášela miliony korun, tedy víc, než je rozpočet vesnice na několik let. „Na likvidace má stát desítky milionů, a tak to má odnést obec Vitice, která s tím nemá nic společného? Kdo takovou blbost může vůbec napsat?!“ hněvá se starosta Jiří Batela. „Je to totéž, jako kdyby měly obce hradit bankroty firem v době hospodářské krize. A nebo máme jako obec zaplatit třeba za hostinského, který zkrachuje?“ nechápe starosta.