„Však jsme se v této záležitosti jako městys angažovali, stěhují se k nám mladé rodiny s dětmi, dětská lékařka je tu určitě zapotřebí a rodiče nebudou muset nikam jezdit,“ komentoval cerhenický starosta Marek Semerád. „Paní doktorka je Cerheňačka, sestřička je taky místní, to je fajn. Teď, když skončila paní doktorka ve Velimi, tu chvíli do 19. ledna dojíždíme do Chotutic nebo Plaňan, pak bude mít nová paní doktorka ordinační hodiny u nás ve zdravotním středisku,“ dodala maminka Lenka z Cerhenic.

Maminka Petra z Velimi je už méně nadšená. „Určitě nejsem a nejsem sama, ve Velimi je spousta dětí a nespokojených rodičů. Zrovna na Silvestra jsme potřebovali doktorku, když měl malý angínu. Museli jsme do Plaňan,“ popsala peripetie s nemocí tříletého Járy. „Máme mimino a ani nevím, že doktorka končí. Že bychom se to nedozvěděli? Jestli tedy opravdu budeme muset dojíždět, to bychom byli pěkně naštvaní. Teď jsme to měli u nosu,“ řekl zhruba pětačtyřicetiletý muž. „Nic dobrého to není, že tu doktorka nebude, ale co se dá dělat,“ povzdechl si dospělácký doprovod bruslařů na zamrzlé nádrži na konci Velimi. „Prostě jsme zůstali bez doktorky. Kde nás teď vezmou, abychom nemuseli jezdit daleko?“ zlobila se velimská maminka Jitka. „Je to zajištěné, lidé se nemusejí obávat,“ uvedla odcházející lékařka.

Lidé atakují velimský obecní úřad. „Co chvíli telefon, lidé to vytýkají nám, ale my za to nemůžeme,“ říká starosta Josef Seifert. „Hned příští týden jedu na kraj. V žádném případě nechci dopustit, aby ve Velimi zanikla zdravotní péče pro děti a dorost,“ dodává. A obec se také patřičně snaží. Lékaři nabízí byt a moderně vybavenou ordinaci na pět let bez nájemného. „Lékař do Velimi je prioritní záležitost,“ říká kategoricky starosta.

Alespoň jednou pozitivní zprávou pro Velimáky je, že karty jejich dětí neodputovaly na krajský úřad do Prahy, a nebudou si je tedy muset následně složitě vyžádat, posílat, předávat. „V pátek se oficiálně předaly,“ potvrdila lékařka Kateřina Dvořáková s tím, že pokud si někdo z Velimských najde jiného lékaře, stačí se na ni obrátit a kartu dostane. Že by však lékařka převzala i ordinaci ve Velimi, není podle jejích slov v lidských silách. Ordinuje totiž už v Chotuticích a Plaňanech, Cerhenice jsou nově jejím třetím obvodem.