Podle starosty obce Tuchoraz není však důvod k panice. „Toho uranu je u nás v podstatě málo,“ řekl starosta Miroslav Dežo.
Obsah uranu ale ve vodě stoupá. „Krajská hygiena to proměřuje každý kvartál a pak se výsledky porovnávají. Letos brali v potaz i to, že bylo hodně sucho,“ uvedl starosta. Podle něj je na tom Tuchoraz ještě dobře. „V porovnání třeba se Štolmířem jsme na tom ještě dobře,“ tvrdil. „Jsme v podprůměru, stále pod limitem,“ připomněl Miroslav Dežo.
Vědí občané Tuchoraz o narůstání hodnot uranu ve vodě? „Ti, kteří se o problematiku zajímají, s tím jsou seznámeni,“ řekl starosta Tuchorazi. „Ve všech zápisech to je uvedené. Pokud ale některý občan bude mít dotazy, mám připravené materiály na zodpovězení,“ dodal starosta.
Opět však dodává, že obsah uranu je pod kontrolou. „Řekl bych, že se nemusíme bát,“ tvrdí.
Problematika uranu v pitné vodě se podle Libuše Polanské, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální na krajské hygienické stanici, kromě Kolína týká také třeba Benešova, Rakovníka nebo Příbrami.
Problém s výskytem uranu v pitné vodě se zdaleka netýká pouze obce Tuchoraz. Starosta Miroslav Dežo naznačil, že podobné nesnáze sužují i Štolmíř na Českobrodsku.
Limit není stanoven celorepublikově
Libuše Polanská, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální na krajské hygienické stanici, uvedla, že limit uranu v pitné vodě není stanoven na celorepublikové úrovni. „Není uveden ve vyhlášce 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody,“ vysvětlila. Orgán ochrany veřejného zdraví je ale oprávněn stanovit hygienický limit látky v pitné vodě, která není uvedena v prováděcím předpisů. „Může tak nastat buď z vlastního podnětu nebo na žádost provozovatele veřejného vodovodu,“ uvedla.
Do tří let se voda nebude používat
Obec Štolmíř také trpí obsahem uranu ve vodě. Nemá vlastní vodovod, nýbrž vodním zdrojem zásobuje město Český Brod.
Starosta Českého Brodu Jaromír Fischer o problému ví. „Máme tříletou lhůtu, aby se s obsahem vodního zdroje ve Štolmíři něco udělalo,“ řekl. „Jenže tento vodní zdroj je výtěžný méně a méně. Domnívám se, že do tří let se ten zdroj přestane používat úplně,“ naznačil další vývoj situace.
Je tedy možné, že než uplyne lhůta, nebude už důvod se štolmířskou vodou něco dělat.
Obsah uranu chtějí snížit na polovinu
V případě zásobování obce Tuchoraz se stanovil limit obsahu uranu v pitné vodě ve výšitří mikrogramů na jeden litr.
Během tříleté lhůty by se však měla tato hodnota snížit na polovinu. „Z hlediska dlouhodobého působení se uvažuje o koncentracipatnáct mikrogramů na litr jako cílovým stavem, ke kterému mají opatření provozovatelů směřovat,“ uvedla.
Limity se hodně změnily
„Dříve se radiace sledovala tak, že se řídila atomovým zákonem,“ vysvětlila Marcela Dvořáková, tisková mluvčí firmy Veolia voda. „Když se zjistily zvýšené ukazatele radiace ve vodě, tak se potom stanovovaly radionuklidy, kam patří právě i uran,“ dodala. Vše se změnilo s příchodem hygienika Michaela Víta. „Hygienik Vít vydal pokyn, že krajské hygienické stanice mají stanovit na uran. To se také stalo a od 1. ledna 2010 to je právě hranice patnáct mikrogramů,“ uvedla Marcela Dvořáková.