Co to znamená pro občany? Po celou tuto dobu nebudou mít zaměstnanci těchto institucí přístup do svých počítačů a tudíž nebudou moci vydávat žádné průkazy, ani zadávat informace do evidence. Přesto se budou snažit vyjít zájemcům vstříc.

Okresní databáze budou minulostí

Celorepubliková výluka je způsobená hromadným převodem informací z jednotlivých okresů do velké centrální databáze. Pracovníci úřadů by tak měli mít přístup do této hlavní informační banky a místní evidence by se tak měly stát minulostí. Toto zlepšení práce úředníků si však nutně muselo vybrat daň v podobě výpadku systému po dobu deseti dnů.


„Naši pracovníci poslední dubnový den vypnou počítače a nebudou moci s nimi jakkoliv pracovat až do 11. května, kdy by měla být činnost registrů opět obnovena,“ vysvětluje Markéta Kubíčková, vedoucí správního oddělení Odboru správních činností a přestupků v Kolíně, pod které spadá například vydávání cestovních pasů či občanských průkazů. Neznamená to však, že by se v těchto dnech na úřadech nepracovalo. Budou však nutně omezené možnosti. „Nebudeme v těchto dnech moci vydávat žádné doklady. Mohli bychom je sice fyzicky dotyčnému člověku předat, ale v evidenci by tento průkaz nemohl být zapsán. Mohlo by se tak například stát, že by občan vycestoval do zahraničí na nový cestovní pas, ale ten by v databázi neexistoval. A v některých zemích by za to hrozilo i vězení,“ popsala Kubíčková modelovou situaci.

Vyplněné žádosti pracovnice přijmou

S žádostmi však lidé chodit mohou. „Budeme se snažit občanům pomáhat. Pokud v těchto dnech například přijdou na úřad s vyplněnou žádostí o občanský průkaz, tento formulář od nich normálně převezmeme a po obnovení systému ho zadáme do počítače,“ dodala vedoucí oddělení. Podle jejích slov však bude nutné, aby na sebe zájemce nechal nějaký kontakt pro případné doplnění některých údajů. „Při přesunu tak velkého objemu dat raději počítáme s možností, že by mohly nějaké údaje chybět. Proto bychom v případě potřeby občanovi zavolali a informace doplnili,“ řekla Kubíčková.

Při takovém podání je nutno počítat s prodloužením čekací lhůty na zhotovení nových dokladů. Ty se začnou vyrábět až po výluce.