Občané dostanou pytle na odpadky a gumové rukavice, nebudou–li mít samozřejmě vlastní lepší ochranné pomůcky a před začátkem bude každý účastník poučen o nakládání s bezpečným odpadem, kdyby náhodou na nějaký narazil. Na konci akce odpadky sveze AVE.

„Akce není určená na likvidaci černých skládek, ale na běžný odpad povalující se na ulicích a v zeleni,“ popsal starosta Vít Rakušan, který si podle svých slov vzhledem k bydlišti vybral stanoviště u centrálního dětského hřiště. Místostarosta Tomáš Růžička bude pravděpodobně v Chelčického parku, místostarosta Jan Pospíšil prý počká, které stanoviště na něj zbyde.

„Oslovili jsme k účasti školy, nicméně je to sobotní, zcela dobrovolná akce, do níž nikoho nemůžeme nutit,“ uvedl starosta s tím, že malou motivací k účasti by mohlo být, že každý účastník úklidu starší 15 let dostane volnou vstupenku na společenský večer města Kolína 10. září v Městském společenském domě při příležitosti oslav 750 let od první písemné zmínky o Kolínu. Jména účastníků, pokud s tím budou souhlasit, budou zveřejněna ve zpravodaji města, případně dalších médiích.

Kdo ze zastupitelů se o víkendu ve svém volnu uvolí jít s lidmi uklízet Kolín, se uvidí. Během týdne svou účast potvrzují.

„Do budoucna bychom chtěli akci zopakovat. Viděl jsem pěknou českobudějovickou inspiraci, kde to nazvali Odpadfest, večer byla opravdu akce spojená s kulturním programem a ti, kteří měli pásku, že se účastnili úklidu, měli vstup zdarma,“ dodal starosta.

Seznam stanovišť: Karlovo náměstí * Vodárna * parkoviště „U Centrumu“ * centrální dětské hřiště * Štítary Na Návsi * Sendražice před základní školou * Zálabí Jiráskovo náměstí * Chelčického park * Jateční ulice u sběrného dvoru * na Šťáralce u střední obchodní školy * Zibohlavy před kulturním domem