Celkový počet čtyřnohých společníků může být kvůli těm žijícím „na černo“ rozhodně vyšší. Přitom je povinnost přihlásit psa staršího více než tři měsíce.

Veterinář Lukáš Pánek vysvětlil, že exkrementy desetikilového psa za den mohou vážit kolem čtvrt kila. Na dva tisíce psů to dělá 714 kilogramů exkrementů denně. Kolik jich skončí na chodnících?

Město vybere na poplatcích přes šest set tisíc korun. Tyto finance jsou podle referentky Finančního odboru Jany Miškovské na úklid a údržbu veřejných prostranství. Kolik z téměř třech tisíc majitelů uklízí exkrementy po svých zvířatech na vycházkách? Podle stavu kolínských ulic mizivé číslo.

Karel Kozdera, vedoucí provozu firmy AVE Kolín, vysvětlil, že největší nepořádek je poblíž náměstí. „Ač by starobylé centrum mělo být výstavním místem každého města, tak právě zde a v přilehlých uličkách mají naši zaměstnanci nejvíc práce,“ řekl. Podle jeho slov zaměstnanci pracují s lopatou a smetákem. Na pořízení speciálních vysavačů zatím nedošlo. „Máme v plánu zakoupit pro naše zaměstnance ruční vysavače. Jeden takový přístroj vyjde zhruba na 40 tisíc korun,“ řekl Karel Kozdera.

Také uvedl, že se úklidem zabývají již od půlky února. „To začal odtávat sníh a začaly se objevovat první dárky od některých pejskařů a jejich miláčků,“ vysvětlil.