Kolín - Víte, kam se příští pondělí chystá nevidomá paní Marie? Do kina. Na Vratné lahve. Nevěříte? Pak vezte, že existuje organizace, díky níž si nevidomí a slabozrací lidé mohou nejen vychutnat promítání filmu, ale třeba i si třeba dojít zahrát bowling nebo dokonce vlastnoručně ozdobit velikonoční kraslice. A daleko víc než je toto. Pro koho je to novinkou, představujeme TyfloCentrum, sídlící v budově nové polikliniky v Kolíně, ovšem zajišťující služby i pro klienty také ze sousedního Nymburska a Kutnohorska. Cílem služeb kolínského TyfloCentra je podporovat osoby s těžkým zrakovým postižením v samostatném životě, zvyšovat jejich integraci a zachovat dosažitelnost profesionálních služeb pro zrakově handicapované.
Klientů jsou dnes už stovky
Během loňského roku využilo jeho služeb téměř 400 klientů, což je dvojnásobný nárůst oproti předešlému roku. Vedoucí Martina Čáslavová s potěšením konstatovala, že lidé se začínají stávat stálými uživateli služeb TyfloCentra, které pro ně také pravidelně připravuje volnočasové aktivity, jejichž účastníky bylo v loňském roce na 190 uživatelů. Velký úspěch mělo například vázání adventních věnců, turnaj v bowlingu nebo třeba přednášky z historie Kolína. Pracovníci TyfloCentra dělali nevidomým a slabozrakým průvodce, předčítali jim a pomáhali s vyplňováním dokumentů. Dvěma uživatelům pomáhali při uplatnění v zaměstnání, proškolená je už i první dobrovolnice, která nabízí svůj čas, schopnosti a dovednosti bez nároku na honorář. Největší zájem v roce 2007 byl o odborné sociálně-právní poradenství. Uskutečnilo se přes 180 individuálních konzultací. Pracovníci TyfloCentra tyto sociální služby poskytují i ambulantně v terénu.
I na letošek je připravená spousta zajímavých akcí. Kromě již zmiňovaného promítání komentovaného filmu v kině se uskuteční například individuální konzultace, při níž si budou moci nevidomí a slabozrací vybrat ze všech typů kompenzačních pomůcek, což dosud bylo možné jen v Praze. Chystá se i zdobení velikonočních kraslic hmatnými materiály pod odborným vedením pracovníků Tyflocentra a rovněž bude probíhat průběžné poskytování všech typů sociálních služeb, které kolínské TyfloCentrum nabízí.

Kam se obrátit?

TyfloCentrum, Smetanova 764 (budova polikliniky), Kolín
321 752 529, 774 064 330