16:8. Takový byl poměr hlasů, kterým v pátek 12. října po šesté hodině večer kolínští zastupitelé rozhodli o prodeji většinového podílu v TSMK. Předcházela tomu dlouhá diskuse, v níž se opozice snažila prodej zastavit. "Kauzu prodeje TSMK šetří policie. Požadujeme, aby byla do ukončení vyšetřování privatiazce pozastavena," řekl zastupitel Jiří Pěkný (ČSSD).

Jeho požadavek však nebyl vyslyšen. "Je to naše porážka. Opozice v této hře neměla dost sil na to, aby zvrátila tenhle dopředu dohodnutý obchod, kde je jasné, že z toho bude mít užitek spousta lidí, jen ne obyvatelé Kolína," dodal Pěkný. Ten se hned v pondělí hodlá obrátit na policii a na všech šestnáct kolegů, kteří na hlasovacím zařízení zmačkli tlačítko "ANO", podá trestní oznámení.

Vládnoucí koalice si však navzdory tomu mne ruce. "Udělali jsmeobchod, který jsme systematicky a koncepčně připravovali tři roky. Kolín naněm neprodělá," řekl radní a poslanec Ondřej Plašil (ODS).

Schvalování privatizace TSMK provázely v pátek emoce, napětí a sarkastické přestřelky mezi koalicí a opozicí. Jiří Pěkný označil celý prodej za nemravný od samého začátku. „Podíl se prodává za směšnou částku, navíc kupující dostává na 25 let záruku pravidelných plateb. Město zaplatí o miliardu víc, než by zaplatilo za normálních podmínek,“ uvedl.

Za stejně muziky více peněz?

Město si vloni u TSMK objednalo služby za 55 milionů korun bez DPH. „Proč tedy smlouva na příští rok obsahuje práce za 89 milionů?“ ptal se Jiří Pěkný.

Současný šéf TSMK Miroslav Ledvina vysvětlil, že došlo k již napravené součtové chybě, má to být 76 milionů. „Jde o maximální objem prací. Nikdo nikdy neví, kolik to bude stát, jak tuhá bude zima, jak poroste tráva a kolikrát budeme sekat. Práce se budou objednávat každý měsíc,“ dodal. „Navýšení o 21 milionů je stejně nehorázné,“ zhodnotil Jiří Pěkný.

Martin Škorpík (KSČM) se zajímal, proč město na prodej rodinných domů vypisuje veřejnou soutěž, ale na technické služby s několikanásobně vyšší hodnotou nikoli. Jeden ze tří ekonomicko – právních odborníků, se kterými město spolupracuje, podal vysvětlení v tom duchu, že zákon to umožňuje a město hledalo nikoli nejvyšší nabídku, ale partnera do své společnosti. Už ale nikdo z odborníků neobjasnil, kde radnice bere záruku, že právě firma AVE CZ je tím solidním partnerem.

Karel Molnár (ČSSD) předeslal, že jeho klub zvažuje podání stížnosti k Evropské komisi pro zvýhodňování vybraných podnikatelských subjektů.

Referendum? Ne…

Škorpíkův návrh stáhnout prodej podílu v TSMK z programu zastupitelstva a vyhlásit v Kolíně referendum vládnoucí koalice přehlasovala.
Jiří Pěkný připomněl, že například firma .A.S.A., kterou kolínská radnice neoslovila, by podle jejího vyjádření dala za podíl v TSMK 200 milionů, společnost SITA 190 milionů, Marius Pedersen nejméně 200 milionů. Společnost AVE CZ dává 161 až 181 milionů.

Jiří Pěkný dále citoval dopis náměstka primátora Ústí nad Labem Arno Fišery, který informuje o zkušenostech se společností AVE CZ ve smyslu zdražování služeb a nenaplnění deklarované spolupráce. Náměstek ve svém dopise označil prodej této firmě jako nevýhodný s tím, že Kolín dostane za více peněz stejné služby nebo dokonce méně. „Pozdravujeme pana náměstka a děkujeme za dopis,“ reagoval ironicky po přečtení dokumentu starosta Jiří Buřič (ODS).

Ten dále poukázal na to, že ani jedna z firem, které by za podíl v TSMK nabídly víc, neučinila poté, co se radní oficiálně rozhodli pro AVE CZ, svou nabídku. K tomu se chtěl vyjádřit přítomný zástupce firmy Marius Pedersen František Šimánek, zastupitelstvo se však zachovalo k hostovi nezdvořile a nedovolilo mu to.

Jiří Pěkný později potvrdil své rozhodnutí podat trestní oznámení na všechny zastupitele, kteří hlasovali pro prodej společnosti AVE CZ. Jejich jména najdete v tabulce níže.

Jak kdo hlasoval?

PRO PRODEJ: Jiří Buřič, Milan Cabrnoch, Aleš Eliáš, Jan Jandejsek, Milan Janoušek, Eva Kopáčková, Petr Kopecký, Eva Matějková, Roman Pekárek, Jakub Plašil, Ondřej Plašil, Přemysl Váňa (všichni ODS), Pavel Hoffmann, Václav Navrátil, Jiří Tuček (všichni SNK-ED), Miloš Fišera (Nezávislý).

PROTI PRODEJI: Pavel Lebeda, Karel Molnár, Jiří Pěkný, Zuzana Vejdělková (všichni ČSSD), Miloš Sarauer, Martin Škorpík, Jiří Truska (všichni KSČM), Jiřina Veselá (Strana zelených).

ZDRŽEL SE HLASOVÁNÍ: Karel Sova (KDU-ČSL).

Na zastupitelstvu nebyli přítomni: Jiří Šafařík (ČSSD) a František Ledvina (KSČM).

Co také zaznělo…

Karel Molnár poukázal na nedodržení zákona o obcích co se týče termínu zasedání. Konalo se s více než dvoutýdenním zpožděním. „Důvod je jasný – dostatek hlasů pro odhlasování prodeje TSMK. Kšeft vítězí nad literou zákona.“

Pavel Lebeda o znaleckém posudku, který prodej hodnotí jako nevýhodný. „Proč prodat? Kdo jsou ti slimáčci, kteří si pochutnají na zelíčku ze zahrádky Kolína?“ „Není problém zadat audit tak, aby říkal, že prodej firmě AVE je největším štěstím. Ale obyvatelé Kolína nejsou hloupí.“

„Je to tady v Kolíně neskutečné. Po mně už by v Kostelci házeli rajčata,“ komentovala přítomná starostka Kostelce nad Černými lesy Olga Dekojová.

Více o pozadí celé kauzy čtěte zde: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_tsmk_policie20071005.html