Pokud by vám řemeslník odvedl v domě nekvalitní práci, jistě se na něj obrátíte s nárokem na reklamaci a budete po něm chtít uvést věci do pořádku. Tento logický krok ovšem očividně nemusí platit vždy. Těžko lze totiž nárokovat reklamaci na práci, na kterou nevlastníte smlouvu. A přesně to se teď stalo také v Kolíně. Ovšem poškozeným zde nebyl žádný občan, nýbrž společnost AVE Kolín a nejednalo se o vady na rodinném domku, ale hned o dvě ulice v samotném srdci města Kolína.

Předchozí práce byla nekvalitní

Ulice Rubešova, která se nachází v blízkosti Karlova náměstí, musela dostat nové dláždění. Původní technologie podloží byla totiž špatně řešená, jelikož se zde dlažební kostky vkládaly do velké vrstvy písku. Pracovníci společnosti, kteří zde dláždili před několika lety, zde také nechali příliš velké spáry mezi jednotlivými kostkami, které se postupem času propadávaly a posunovaly směrem po spádu silnice v místech, kde po nich jezdila auta. Problém však nastal, když měla být uplatněna reklamace.

Během posledních let se totiž změnil provozovatel technických služeb v Kolíně, který opravu zadával externím firmám. „Předláždění ulice Rubešova, které stálo přibližně 70 tisíc korun, muselo být hrazeno na náklady společnosti AVE Kolín. Radnice města Kolína měla na tuto práci platnou smlouvu s bývalými TSMK, ovšem ty si na práci najaly spoustu subdodavatelských subjektů,“ popisuje situaci Věra Suchomelová, jednatelka AVE Kolín. „Ovšem od některých konkrétních prací mezi TSMK a stavebními firmami se nám nepodařilo dohledat platné smlouvy, na základě kterých by mohla být provedena reklamace. Podle smlouvy s městem však musela být práce vykonána,“ dodává Suchomelová.

Město o těchto problémech neví

To, že by vše mělo probíhat tímto způsobem, nám však oslovený zástupce města nepotvrdil. „Podle informací, které mám já, mělo v případě Rubešovy ulice jít o klasickou reklamaci, kterou město nárokovalo kvůli špatnému stavu povrchu vozovky. O tom, že by to měla dělat jiná dodavatelská firma skutečně nevím,“ prozradil Deníku Roman Pekárek, místostarosta Kolína.

Další bude Pražská

Navíc by se nemělo jednat o ojedinělou situaci. Případ s Rubešovou ulicí není posledním. Kolínskému deníku se podařilo zjistit, že do konce července čeká předláždění také část ulice Pražská, konkrétně poblíž pekárny Hankovec. A navíc by taktéž mělo jít o případ, kdy od původních dodavatelů chybějí smlouvy, a tudíž opět pravděpodobně nepůjde nárokovat reklamace u původní firmy. „Ulice Pražská se skutečně bude také opravovat. Nebude se však jednat o tak velký úsek jako v ulici Rubešova. Jedná se přibližně o třicet metrů vozovky,“ potvrdila informaci jednatelka Věra Suchomelová i s tím, že smlouvy ani na tuto akci se skutečně nenašly.

Oproti uzavírce v Rubešově ulici, kde řidiči museli volit objízdnou trasu, by uzavírka v Pražské neměla ulici kompletně ochromit. Pracovat se totiž bude pravděpodobně jen na jedné polovině silnice, druhá bude průjezdná.