Zastupitelé Kolína, kteří v pátek 12. října na mimořádném zasedání zvednou ruku pro prodej 75 procent TSMK firmě AVE CZ, kterou doporučila Rada města, mohou počítat spotížemi. Začne se totiž podle všeho o ně zajímat policie. „Na každého, kdo prodej podpoří, podáme trestní oznámení,“ řekl Nově opoziční kolínský zastupitel Jiří Pěkný (ČSSD). Jeho slova jsou logickým vyústěním informací Novy i Kolínského deníku zposledních týdnů, kdy jsme upozorňovali na podezřelé okolnosti prodeje tří čtvrtin TSMK.

Příští týden před blížícím se zastupitelstvem tak zřejmě bude vKolíně pořádně horký. Do celé kauzy se už vložila policie. Právě na podnět opozice, která chce podivný prodej TSMK okamžitě zastavit, začala přípravy chystané privatizace TSMK vyšetřovat. Potvrdil to zástupce kolínského policejního ředitele bez bližších podrobností. Existuje podezření, že se stal trestný čin. „Policie si od nás vyžádala některé dokumenty,“ uvedl Nově kolínský starosta Jiří Buřič (ODS).

Jak jsme vminulosti informovali, radnice se při přípravách prodeje TSMK úchýlila knestandardním krokům, jež vyvolaly dojem, že připravila lukrativní obchod pro předem vybraného partnera – právě firmu AVE. Ta nakonec jako jediná také zbyla vokruhu možných kandidátů a zastupitelé v pátek 12. října budou hlasovat, zda jí podíl prodat či nikoliv.

Už to, že radnice nevyhlásila veřejnou obchodní soutěž, nýbrž soutěž neveřejnou, vyvolalo pochybnosti. Radní oslovili nepochopitelně pouze čtyři firmy zširokého spektra uchazečů. A bez vysvětlení dopředu vyřadili silné hráče na trhu, kteří by byli schopni nabídnout za odkup majoritního podílu zajímavou sumu. Nedali jim vůbec šanci se do nabídkové hry zařadit. „Všechno nasvědčuje tomu, že soutěž měla být jednoznačně veřejná a přístupná všem zájemcům,“ řekl už před časem Kolínskému deníku David Ondráčka znevládní neziskové organizace Transparency International, která se zabývá mimo jiné i korupcí.

Spekulace o nefér jednání radních pak podpořila i vsrpnu uzavřená smlouva, která tomu, kdo podíl vTSMK koupí, zaručuje partnerství na 25 let. A garantuje mu i parádní zisk vřádu desítek až stovek milionů korun. A to i tehdy, pokud by pro město firma nic neudělala.

Vývoj kauzy čtěte zde: https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/mar_technicke20070925.html