„Chceme, aby každá adventní neděle byla něčím specifická. Pokud se k nám návštěvník během adventu vrátí, zažije zaručeně něco, co při předchozí návštěvě v předvánočním čase neviděl,“ říká Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň.
Zámek včetně zámeckého parku bude veřejnosti zpřístupněn až do Štědrého dne. Program, který je připraven na všechny adventní neděle, začíná o tomto víkendu. První adventní neděle bude ve znamení dětí. Na zámku se budou shromažďovat dětská přání pro Ježíška. Připraven je pestrý program a chybět nebude ani samotná paní kněžna. „Kněžna Marie vstoupí v nestřeženém okamžiku do prohlídky zámku vedené zdejším komorníkem, aby z dětí dostala jejich vánoční přání a ty pak mohla Ježíškovi. Do prohlídky se navíc připletou zámecké komorné a ty dětem přiblíží vánoční tradice,“ popisuje program Jiří Senohrábek. Kromě toho se bude rozsvěcet a zdobit vánoční strom, který bude slavnostně umístěn v jednom z nejkrásnějších interiérů zámku.
Na druhou adventní neděli, 7. prosince, je připraveno otevření zámeckého kostela. Ve dvě hodiny odpoledne vystoupí se svým vánočním pásmem dětský sbor mateřské školy Sluníčko z Milovic.
Třetí adventní neděle, 14. prosince, je opět směrována zejména k dětem. Děti společně se svými rodiči budou pořádat Vánoce pro zvířátka ze zámeckého parku.
Poslední adventní neděli, 21. prosince, bude program nejnabitější. Po celý den budou probíhat prohlídky zámeckých interiérů a to za účasti knížecí rodiny. A v 15 hodin ožije zámecký kostel Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby v podání renomovaného Pěveckého sboru a orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad. Zakončením celého cyklu bude živý betlém, který bude na nádvoří zámku k vidění od 16 hodin.

Kristina Lachmanová