Zpráva, že Robin Hood se svými přáteli není v Sherwoodu, ale v lesích okolo Letního dětského tábora Hryzely, nás zavedla do malebné krajiny Posázaví. Přijeli jsme před obědem, a tak jsme zastihli děti při zábavě. Děti si hrály na všech místech tábora - i na pískovišti ty nejmenší tvořily hrady a řádné bábovičky. Starší hrály většinou míčové hry, někdo i stolní tenis a florbal. Jen chladnější počasí nedovolilo koupat se v místním bazenu. Prostě pohoda. Při hrách dětem vyhládlo, a tak při obědě ("čína" s rýží) bylo radost dívat se, jak dětem chutná a jak si i ti malí chodí pro přídavky. A to si jistě ještě nechávali "místo" pro jahodové knedlíky k večeři. Následoval odpolední klid a my jsme měli do doby vystoupení šermířů čas popovídat si s vedením tábora - Šárkou a Martinem Jedličkovými z Peček. Jsou to praví "Hryzeláci", jezdili sem jako děti a teď jako rodiče dvou dětí již několikátý rok "velí" II. běhu. Svým přístupem nasadili ostatním běhům vysokou laťku a dá se říci, že si vedli a vedou lépe než někteří profesionální pedagogové. O jejich běh je každoročně velký zájem a bývá koncem března již obsazen. Letos s nimi srovnal krok I. běh a dá se očekávat, že ani ve třetím běhu nebudou chtít za nimi zaostat. Jsou svou prací prostě motivací i pro ostatní. Proto jsme se zájmem poslouchali slova hlavní vedoucí Ing. Šárky Jedličkové: "Tak jsme se tu opět po roce sešli v krásném prostředí posázavských lesů se spoustou dětí z celé republiky. Letos, i když se nacházíme v našich známých Hryzelích, jsme se přenesli do období staré Anglie 12. století. Děti mají možnost si zahrát jak klasické hry, tak si i v rámci celotáborových her zasoutěží v netradičních disciplinách orientovaným právě do doby, kdy v lesích pobývali zbojníci a šerif z Nothinghamu se snažil o upevnění moci,“ vypráví. „Každý den je jiný - a to je právě to, co děti baví a na každý den se těší. Každé ráno je součástí nástupu scénka hraná vedoucími i praktikanty (opat je hlavní kuchař) převlečených do kostýmů,“ dodávají manželé s tím, že tímto výstupem se snaží dětem přiblížit dobu Robina Hooda a navodit atmosféru celého dne.
Děti v rámci programu již možnost vidět i Mistra světa v ovládání bičů Pavla Votápka (tentokrát jako středověkého kejklíře), ukázky z činnosti hasičů či dnes vystoupení skupiny historického šermu, zavítat by sem měli i odborníci i s ukázkami počítačových her. Ve čtvrtek odpoledne se mezi dětmi strhlo hotové pozdvižení, když se organizátorům podařilo realizovat překvapení, které provázel naprosto nejvyšší stupeň utajení. Ani vedoucí Šárka Jedličková nechtěla předem nic prozradit. „Abych to nezakřikla.“
A nezakřikla. Překvapení - členové skupiny Divokej Bill - dorazilo. Zvláště starší děti je doslova okupovaly a až po prázdninách přijdou do školy a ukáží autogram a někteří i fotografii, jistě jim nejeden kamarád či kamarádka budou závidět, na jakém super táboře byly.
„Prostě naším cílem je, aby se děti dobře bavily, poznaly nové kamarády, naučily se pomáhat druhým. Jsou motivovány k soutěžení a tím, že soutěží i v týmu, také k poznání, že společná práce přináší i společnou radost i to, že důležitější než vítězství je kamarádství," zakončila Šárka Jedličková povídání, které přerušil konec poledního klidu a ruch – to jak děti chystaly jeviště pro vystoupení šermířů.
Účastníkem s nejbližším bydlištěm a jako možná rarita je v Hryzelích na táboře desetiletý Tomáš Křepelka, který bydlí v Hryzelích a je zde již na čtvrtém pobytu. Domů to má přes les asi 500 metrů, ale už si vyjednal s maminkou, že po skončení domů nepůjde, ale bude zde ještě alespoň týden z třetího běhu. Je prostě dokladem, že nezáleží, jak daleko od domova dítě je, ale jak se baví a jak ho tábor a on tábor vzal za "svůj". Je to už "Hryzelák" a je předpoklad, že z něho vyroste další pokračovatel v činnosti současných pracovníků. Takovým čekatelem na příští rok do role praktikanta je nejstarší dítě v oddíle, a to student hotelové školy z Prahy Matěj Fous, který je pravidelným účastníkem od roku 1999. Nejmladšími účastníky je několik předškoláčků (ročník 2001) a nejvzdálenějšími budou účastníci III. běhu - bratři Koubkové z USA.