Včerejší den se nesl v dobročinném duchu. Kolínem chodila velká skupina dobrovolníků z charitativní akce Světluška a nabízela kolemjdoucím různé předměty za finanční příspěvek.

Studentky Jana a Lenka Bernardovi říkaly, jak se k charitativní práci dostali. „Vybraly nás ve škole, že jsme spolehlivé,“ vysvětlily spokojeně. Konkrétní výsledek své práce však nevidí. „Jenom nám řeknou, že pomáháme nevidomým. Kam ale přesně peníze jdou, to nevíme,“ dodávají. Jak se k nim chovají oslovení lidé? „Nikdo na nás nebyl hrubý. Pokud nám někdo nepřispěje, tak řekne, že už si něco koupil nebo odmítne,“ vypráví Lenka Bernardová.

Další skupina dobrovolníků nahlížela na akci čistě prakticky. „Aspoň nemusíme dnes sedět ve škole,“ říkali se smíchem. „Ale pomáháme rádi, ne že musíme,“ vzápětí dodávali studenti. Při dotazu, jak moc je kasička zabezpečená proti neplánovanému vniknutí, měli také jasno. „To nejde, je to zalepené,“ ukázali bezpečnostní opatření.

Dobrovolníci nevěděli, že pouliční prodej spadá pod ohlašovací povinnost. „To jsme nevěděli. Snad to je nějak zařízené,“ doufala jedna ze studentek.
Vojtěch Klouček z odboru správy majetku města Kolína vysvětluje, proč se uchýlilo k tomuto kroku. „Jednou tu vybíraly peníze dvě dívky na výcvik slepeckých psů. Poté byly spatřeny u obchodu, kde vybrané peníze použily pro své účely,“ vypráví. Z jeho slov vyplynulo, že město se charitativním akcím nebrání, pouze chce mít přehled o tom, jaké sbírky se konají.

Poslední dvojice dobrovolníků ukončili vybírání peněz kolem třetí hodiny odpoledne.

Dotaz Deníku: Jak často přispíváte na charitu?

Lenka Haničáková
24 let, Olomouc
Zrovna dnes jsem si koupila magnetku. Nepřispívám úplně na vše, ale občas na něco ano.

Petra Horáková
25 let, Přelouč
Když se nějaké předměty prodávají na ulici, tak těm známým charitám přispěji.

Pavlína Beranová
25 let, Kolín
Dnes jsem přispěla, protože tuto charitu znám.

Jan Lacina
20 let, Kolín
Zatím jsem Světlušky nepotkal, ale občas přispěji.

Jan Hora
56 let, Kolín
Přispívám pravidelně. Jenom přemýšlím, kolik peněz se nakonec dostane přímo k charitě.