Přípravy na veselku jsou zdlouhavé, ale dříve nežli se pustíme do vybírání svatebních šatů, je dobré zvolit si termín svatby. Ten se někdy musí hlásit i dva roky dopředu. Jak si tedy mezi čtyřmi ročními obdobími vybrat to nejkrásnější a nejromantičtější?

Pětadvacetiletá Anna Ješátková z Kostelce nad Černými lesy dává, jako jediná z dotazovaných žen, přednost jaru. Proč? „ Myslím si, že svatba je lepší někdy na jaře, kdy ještě není takové horko. Samozřejmě pršet může vždycky, v tomhle se počasí poroučet nedá. Zúčastnila jsem se jedné svatby, kde bylo vedro doslova na padnutí. Ženich vypadal, že omdlí, z čela mu tekl pot. Bylo jasné, že to jeho rychlé „ano“ byla víc propustka z toho vedra než romantický příslib. Musí se především myslet nejenom na to, jak to všechno bude vypadat, ale také na to, jak se budou cítit hosté a především sama nevěsta s ženichem,“ myslí si.

O rok starší Tereza Hejná z Kolína říká: „Vidím jen samá pozitiva, co se týče svatby v létě. Sluníčko svítí, všude všechno kvete. Budoucí manželský pár má i více možností jak ve výběru oblečení, tak i kde se bude konat svatba či hostina. A fotografie, které se pořídí v tento den, budou za slunečného počasí krásnější. Já sama jsem se vdávala v létě, v krásný slunečný den, a žádný problém, který by se týkal horka, jsme neřešili“.

Svým názorem přispěla i třiadvacetiletá Eliška Hrmová z Českého Brodu: „Svatby v létě jsou podle mého názoru nejkrásnější. Kdybych si mohla vybrat, v jakém ročním období mít svatbu, určitě bych bez rozmyšlení volila léto. Existuje mnoho možností, jak realizovat svoje přání, jak na svatební cestu či na obřad. Rozteklý zákusek, to by bylo asi to poslední, co by mě omezilo v konání svatby v létě. Vždyť spousta dobrot z tuku a cukru se dá nahradit daleko zdravějšími variantami, například ovocem“.

Většina žen si svoji svatbu představuje v létě, protože je to neoblíbenější a také nejromantičtější roční období. Na léto jsou vždy nejkrásnější vzpomínky, tak proč na jedno léto nevzpomínat jako na to svatební? Je spousty argumentů, které proti létu vystupují, ale všechny komplikace se nějakým způsobem dají řešit. Pití nám nezteplá, protože budeme mít při ruce dostatek ledu, zákusky se nezkazí, protože se budou z lednice vydávat na požádání, nikomu v šatech teplo nebude, protože každý se po obřadu převlékne, do toho, co mu bude pohodlné. A takto bychom měli řešit ty jednoduché problémy, které pokud se rozhodneme pro letní svatbu, rozhodně přijdou.

„Argumenty proti svatbě v létě typu roztečou se zákusky, všude bude plno much na jídle, bude ti v šatech veliké horko, apod., mě nepřesvědčí o tom, že se jednou chci vdávat v létě. I když pokud někdy potkám tu pravou lásku na celý život, nebude vůbec podstatné, jestli je léto nebo jiné roční období, ale že si řekneme ano na celý život,“ zakončila třiadvacetiletá Kristýny Šedinové z Cerhenic.

A já si myslím…

Pokud se, milé dámy, zrovna vdávat nemusíte, přichází nejdůležitější otázka. Kdy? V zimě rozhodně ne, nebudeme si kazit ty krásné bílé šaty nějakým kabátem. Takže v létě? Z představy, že ráno budu nádherná princezna a odpoledne ze mě bude umaštěné prasátko, je mi zle. A o tom, že když svému budoucímu manželovi pohlédnu při obřadu do očí a on v nich bude mít výraz absolutního zoufalství, a to jen proto, že on musí stát v tom parnu v dokonale padnoucím černém obleku s vestičkou, už ani nemluvím. Myslím, že to rozhodně my ženy nemáme jednoduché. Na mysli přichází tedy pouze jaro a nebo podzim. Jenže jak zařídím, aby nepršelo, nefoukal vítr, nebylo moc veliké teplo ani ukrutná zima. Nijak. Přírodě poručit nemůžeme, a proto je dobré z nějakých svých požadavků ustoupit. Když svému nastávajícímu řeknete, že se bude moci ženit pouze v košili, bude vás milovat, jak nikdy předtím, protože všichni jistě dobře víme, jak se muži, kteří nejsou na oblek zvyklí, pořád ošívají a všude je něco svědí a nakonec váš obřad může v závěru vypadat jako namlouvání v šimpanzí kleci. Mají se ženy strachovat, že když bude přílišné horko, celý obličej se jim pod nánosy make-up rozpije? Jistě že ne. Televizní reklamy nás každý den informují o tom, jak všechna jejich kvalitní kosmetika vydrží 24 hodin, ať se děje co se děje. A nejlepší na tom je, že když se necháme namalovat například v 10 hodin dopoledne, druhý den po probuzení budeme vypadat jako ve svatební den. Není to nádhera? To nejdůležitější, co by si všichni , kteří se ubírají tímto směrem, měli uvědomit, je to, že jejich svatební den tu není pro rodinu, přátelé, sousedy, ale pouze pro ženicha a nevěstu. Tento den nemá být ukázkou toho, kdo má kolik peněz, kdo toho kolik upekl a připravil, tento den má být ukázkou lásky. Lásky, která i přesto, že každé třetí manželství v České republice je rozvedeno, vstupuje do svazku manželského s tím, že je to poprvé a naposledy, kdy tuto věc uskuteční. Takže odpověď na otázku, svatba v létě ano, či ne? V závěru je to vlastně jedno, protože když se dva milují, tak i kdyby z nebe trakaře padaly, jejich den to nepokazí.

Tereza Jirkovská