Příchozí získají důležité informace i pro řešení svých rodinných vztahů a v případě zájmu budou moci podepsat petici na podporu střídavé péče.

Od 18 hodin program pokračuje v restauraci Harmonie v Kmochově ulici veřejnou projekcí filmového dokumentu Střídavka v režii Luboše Patery spolu s besedou.

A proč vůbec organizátoři akci pořádají? „Střídavá péče dětem zachovává oba rodiče a oběma rodičům umožňuje své děti skutečně vychovávat, nejen se s nimi navštěvovat; vyrovnává společensky nežádoucí absenci otců v porozvodové výchově a podporuje rovnost mužů a žen,“ říkají s tím, že střídavá péče také přináší oběma rodičům čas na oddech, seberealizaci a rozvoj vlastní osobnosti. Hlasy volající po střídavé výchově zároveň poukazují, že tento způsob vychovávání dětí vede rodiče k větší zodpovědnosti za vývoj dětí, vyrovnává mocenské postavení rodičů v porozvodové výchově, a tím předchází zneužívání moci jedním z nich a konfliktům, navíc nedělá z dětí polosirotky; umožňuje, aby děti zažívaly různost prostředí a vztahů, čerpaly z nich výhody a sociálně se přitom rozvíjely v přirozených podmínkách a zachovává vztahy dětí se širším příbuzenstvem obou rodičů. „Nikdy není dost lidí, kteří vás mají rádi,“ říká herečka Barbora Srncová ve filmu Střídavka. „Ve střídavé výchově vidím budoucnost,“ uvedl bývalý prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

„Jak ale řešit střídavou péči, když já a bývalý manžel bydlíme každý v jiném městě a škola, do které dcerka chodí, je jaksi jen jedna?“ ptá se čtyřiatřicetiletá Kolíňačka Marcela. I na tuto otázku by měla dostat odpověď 2. září v informačním stánku na Karlově náměstí.