Akce začala na kolínské radnici. Hosté se zde dozvěděli zajímavosti z historie Kolína a radnice.

Pokračovalo se k chrámu svatého Bartoloměje, a protože jedním z hlavních témat setkání studentů obou škol je poznávání dějin holocaustu, nebyla opomenuta ani návštěva starého židovského hřbitova. Z poznání nových německých kamarádů měla radost i studentka třetího ročníku Erika (na přiloženém snímku vlevo). "Jsou moc prima. Je s nimi i dost legrace," řekla.

Aby studenti poznali cizí zemi

Stavební škole se podařilo získat partnerskou školu v Německu s tím, že chtěla umožnit studentům navštívit Německo, seznámit se s běžným rodinným životem našich západních sousedů.

„Od začátku letošního roku jsme začali pracovat na společném projektu Spurensuche – multikulturelles Lernen in Europa – Hledání stop- multikulturní učení v Evropě. Celý projekt je založen na společné česko-německé historii, především na období 2. světové války a židovskou otázku. Naše partnerská škola Georg-Mendheim Oberstufenzentrum je z Oranienburgu, kde se nachází bývalý koncentrační tábor Sachsenhausen. Z Kolína bylo v období 2. světové války transportováno hodně obyvatel židovského původu právě do tohoto koncentračního tábora,“ popsala vyučující Šárka Lindnerová.

První část projektu se uskutečnil v Oranienburgu. Deset kolínských studentů odcestovalo v červnu na týden do Německa, bydleli v hostitelských rodinách u svých německých kamarádů. Škola pro ně připravila bohatý program – návštěvu Berlína či partnerského města Kolína Gransee, s nímž Kolín spolupracuje již několik let. Studenti společně pracovali na projektu v Sachsenhausenu. O celém pobytu v Oranienburgu informoval i německý regionální tisk.

Druhá část projektu se uskutečnila od pondělka do středy 10. října v Terezíně, kam přijeli studenti německé partnerské školy a společně s kolínskými studenty pracovali na dokončení projektu. V rámci programu, který pro německé kamarády škola připravila, se ve středu podívali právě i do Kolína.

„Celý tento projekt je možný díky finanční podpoře Městského úřadu Kolín, Krajského úřadu Středočeského kraje, dokonce jsme získali podporu Česko-německého fondu budoucnosti,“ dodala Lindnerová.

Spolupráce i příští rok

Na příští rok škola připravuje další spolupráci. „Chtěli bychom se zapojit do programu, který probíhá už dva roky na naší partnerské škole. Tento projekt Stolpersteine je opět zaměřen na židovskou otázku. Jde o dílo německého umělce Guntra Demninga, který po celé Evropě instaluje kovové pamětní destičky, na nichž je vyraženo jméno, datum narození a osud obyvatele židovského původu, třeba - Zde bydlel Horst Matias, narozen 1937, zemřel při transportu do Terezína 30.10.1942. Tyto desky se umísťují na chodníky před domy žid. obyvatel. Po celé Evropě bylo už umístěno několik stovek těchto pamětních destiček ve 176 městech,“ vysvětlila Šárka Lindnerová.

Hlavní myšlenka tohoto projektu by se dala volně přeložit jako „Člověk je zapomenut jen tehdy, když je zapomenuto jeho jméno“. Určitě by bylo zajímavé zapojit se do tohoto programu a pokusit se ho realizovat i v Kolíně.