Uzavírka začala ve středu kolem poledne, a tisíce osobních a nákladních aut se tak nahrnuly na objízdné trasy, čehož se obávaly všechny obce a města v okolí. S redakčním fotoaparátem jsme hned ve středu odpoledne projeli všechny přístupové cesty do Kolína a z Kolína i obávané objížďky.

Patrně nejhůře odnáší kolínskou uzavírku sousední Kutná Hora. Ke standardnímu provozu, který je v porovnání s Kolínem sice nižší, ale přece jen městský, se od středy přidávají další šňůry aut, což v součtu představuje mnoho set aut za hodinu. Kolizní situace v podobě stojící či pomalu popojíždějící kolony aut se tak podle očekávání tvoří na Kaňku či z tzv. Nové silnice (ulice Na Valech) směrem ke kruhovému objezdu.

Ostatní úseky objízdných tras byly ve středu odpoledne průjezdné prakticky plynule s minimálním zdržením. Nárůst hustoty dopravy je však samozřejmě znatelný, a to jak pro řidiče, tak zejména pro obyvatele obcí, jimiž objízdné trasy vedou.

Jindy obávaná, standardně ucpaná Havlíčkova ulice v Kolíně je po uzavření Šťáralky krásně klidná. Takový provoz kdyby tu byl vždycky…

Trasa přes Sandberk

- Trasa je určenou pouze pro vozidla do sedmi tun a autobusy. Není tu auto za autem, ale zvýšený provoz je znát. Řidiči vozidel nad sedm tun si se zákazem, zdá se, příliš těžkou hlavu nedělají. Během chvíle potkáváme hned dva kamiony.

- Nebezpečně se jeví výjezd z rekreační oblasti směrem od Kolína na Starý Kolín, v zatáčce u odbočky k autokempu většina řidičů přejíždí do protisměru.

- Sedmdesátku přímo u vody podél chat by možná nebylo od věci snížit na padesát, ne-li na čtyřicet vzhledem ke zvýšenému pohybu chodců vč. dětí.

- Výjezd ze Starokolínské ulice v Kolíně na Nový most díky místní úpravě poměrně snadný.

Deset minut na objížďce (lesík u Sandberku):

64 vozidel, z toho

62 osobních

2 nákladní

Trasa přes Týnec nad Labem

- Průjezd plynulý, ve Třech Dvorech obec poměrně dobře chrání semafor, který nahodí červenou každému, kdo překročí rychlost

- Větší počet kamionů nelze přehlédnout. Většina jede směrem od Týnce na Kolín, tedy tak, jak velí objížďka. Zdá se, že zatím značná část řidičů nákladních aut trasu využívá, byť se předem počítalo s neukázněností řidičů, kteří nebudou dodržovat jednosměrnost objízdných tras, nepoženou se až do Týnce a budou šmahem jezdit objížďkou určenou pro opačný směr, tedy přes Suchdol a Miskovice. Co jim ale lze vytknout, je fakt, že na výjezdu z Týnce do kopcovitých zatáček to na 50 km/hod u mnohých nevypadalo ani omylem.

Deset minut na objížďce (Týnec n. L.):

83 vozidel, z toho

54 osobních

5 dodávek

24 nákladních

Trasa přes Kořenice

- Doprava houstne už v Polepské ulici v Kolíně, kde ji v rámci ochrany chodců mírně brzdí nově instalovaný semafor.

– Kolize na vyhlášené problematické křižovatce nad hasičárnou. Kolona aut se rozpouští (a rozjíždí) a vzápětí přichází na řadu intenzivní brzdění, protože část aut odbočuje na Polepy. Odbočovací pruh, byť je tu místa jak na Václaváku, tu asi z nějakého důvodu být prostě nemohl…

- Dál kolem letiště přes Kbílek a Kořenice mírně zvýšený provoz, průjezd bezproblémový. Překvapivě řidiči dodržují sníženou rychlost a sunou se vesnicí takřka krokem. Jestlipak to tak vydrží…

- Zdržení na tzv. křižovatce U ruky (poblíž Bečvár), protože většina aut odbočuje z vedlejší doleva

Deset minut na objížďce (Kořenice):

88 vozidel, z toho

58 osobních

26 nákladních (kromě jednoho všechna směr od Kolína)

4 dodávky

Suchdol

- Plynulý průjezd, nárůst nákladní dopravy znatelný. I přesto, že mnoho řidičů nákladních aut bylo ve středu vzorných a překvapivě se handrkovalo objížďkou až do Týnce, evidentně to nebyli úplně všichni. Průjezd nákladních aut byl přes Suchdol téměř půl na půl v obou směrech, ačkoli by se podle jednosměrnosti objížděk měl markantně zvýšit jen jedním směrem.

Deset minut na objížďce (Suchdol):

81 vozidel, z toho

42 osobních

12 nákladních (7 ve směru na Kutnou Horu, 5 od Kutné Hory)

16 dodávek

2 autobusy

5 motocyklů

2 traktory

2 kombajny

Kutná Hora

- Hustý provoz, průjezdnost v některých úsecích zpomalená, kolony se tvořily na Kaňku a na tzv. Nové silnici, o něco menší pak před kruhovým objezdem v městské části Sedlec.

Deset minut na objížďce (Kutná Hora):

168 vozidel, z toho

120 osobních

32 nákladních

14 dodávek

1 motocykl

1 autobus

Trasa přes Červené Pečky a Polepy

- Jak místní správně tušili, ačkoli jejich obce neleží na oficiální objížďce, budou tuto trasu řidiči hojně využívat.

Deset minut na trase (Polepy):

73 vozidel, z toho

66 osobních

2 nákladní

4 dodávky

1 traktor