Nová pravidla vedla ke změně celého povrchu haly

A jak to že na zbrusu nové? Během letní přestávky se totiž domácí palubovka kolínských košíkářů musela předělat.

Důvod? Nová pravidla. „Posouvala se čára tříbodové střelby, přelajnovávalo se vymezené území, které má v současnosti obdélníkový tvar. Z důvodu technologie se však musela zbrousit celá plocha hřiště a poté vše nově nalajnovat. V rámci lepší kvality jsme se rozhodli plochu nechat také vyfrézovat a ne jen zbrousit,“ nastínil manažer BC Kolín Miroslav Sodoma.

Některé úpravy se dělaly i přesto, že nemusely

Podle jeho slov byla plocha tmelena, parkety několikrát nově lakovány, takže místa, kde byly parkety uvolněny, jsou zase pevné.

„Protiskluzový povrch je také nový,“ dodal s tím, že poslední tři zmíněné úpravy, jsou věci, které nenařizuje změna pravidel, ale které se musely udělat, protože z důvodu lajnování a odmaštění musela být palubovka přelajnována.

„Navíc při minulé opravě byly použity vodní laky, které jsou kvalitnější, ale mají kratší životnost. Teď jsme se rozhodli pro epoxidový lak, který je odolnější a vydrží déle. Není v našich finančních silách každé tři roky přelakovávat palubovku,“ pokračoval Sodoma.

Inovací projde i časomíra

A to pořád ještě není co se týče změn vše. Místo obyčejného středového kruhu bylo namalováno logo BC Kolín a mimo úpravy lajnování haly musí též dojít k úpravě časomíry, protože i zde dochází ke změně pravidel.

„Jedná se o dobu útoku při faulu po 10 a více sekundách, kdy se nebude nastavovat nových 24 sekund, ale jen 14. Toto vyžaduje změnu softwaru, kterou řešíme s výrobcem,“ vysvětlil manažer Kolína.

Samotné lajnování a úpravy palubovky v hale Spojů už jsou od úterý 10. srpna hotové. Nyní se nechává plocha takříkajíc uležet. První, kdo se po ní proběhne, budou v pondělí 16.srpna kolínští basketbalisté, kteří začnou přípravu na novou sezonu v Mattoni NBL.

Investice jde do „cizí“ haly

Změna pravidel a s tím spojené úpravy palubovek se promítnou i v peněženkách klubů. Pro Kolín, který zatím nemá vlastní halu, je to o to citelnější.

„Investice je to pro klub velká, a to již jen z toho důvodu, že zařízení není naše, ale jsme v nájmu, za který samozřejmě platíme. Musím však dodat, že ředitel školy nám vyšel vstříc a že jsme se domluvili, že část nákladů v průběhu sezóny umažeme. Přesto je to pro nás složité, protože firma chce svou práci uhradit ve standardním čase,“ řekl k finanční stránce věci Miroslav Sodoma.

Tereza Hölzlová