Předseda senátu vynese ortel až po Novém roce. „Rozsudek bude vynesen 10. ledna,“ řekl Kruml na úterním hlavním líčení poté, co byl vyslechnut poslední svědek, soudní znalec zoboru lékařství, renomovaný profesor Štefan. Ten konstatoval, že útok Radka Malého skleněnou nádobou proti hlavě poškozeného Georgije Cereteliho byl veden velkou silou. A zasáhl krk, kde přeťal důležitou žílu. Cereteli přežil jen díky duchapřítomnosti dvou návštěvníků diskotéky Očko, kde se incident vloni vlistopadu přihodil, a také díky pozdější skvělé práci chirurga Karla Bulíčka vkolínské nemocnici. „Rána byla řezná a zároveň bodná a šla do hloubky několika centimetrů. Zasahovala až kvýběžkům krční páteře,“ uvedl odborník Štefan.

Malému hrozí až osmileté vězení. A ve vzduchu možná skutečně visí nepodmíněný trest. Hodně bude zřejmě záležet i na verdiktu v jiné kauze, kterou soudce Kruml řeší paralelně spřípadem napadení na diskotéce Očko.

Kruml má totiž při dalším setkání 10. ledna současně posoudit i Malého případnou vinu při incidentu, který se stal už vdubnu 2005. Tehdy měl podle obžaloby Radek Malý společně sdalšími třemi mladíky zbít vzahrádkářské kolonii Zdeňka Růžka.

Tento případ se však nevídaně protahuje. Kolínský soud už třikrát ve věci rozhodl, když všechny čtyři muže napřed dvakrát osvobodil a poté napotřetí podmínečně odsoudil. Pokaždé ale odvolací senát Krajského soudu vPraze případ vrátil do Kolína knovému projednání. Naposledy stím, že počet obžalovaných se zúžil na tři. Josef Římek je údajně nevinný.

„Není standardní, aby se soud prvního stupně zabýval jedním případem načtyřikrát. O nevině zbylých tří mladíků jsem přesvědčen. Není proti nim dostatek důkazů a vtakovém případě je třeba rozhodnout dle zásady in dubio pro reo, tedy ve prospěch obžalovaného,“ řekl před soudem advokát Martin Horčic.

 

Z historie kauzy čtěte ZDE.