„Odrazuje nám to zákazníky, máme nižší tržby,“ shrnují podnikatelé dopady výše parkovného, kterou hodnotí jako přemrštěnou. Je nějaká naděje na změnu?

Svou úlohu by ve snaze o změnu mohla sehrát okresní hospodářská komora. „Zatím se na nás ale nikdo z podnikatelů neobrátil. Slyším, že si podnikatelé stěžují, ale nemáme konkrétní impulz. Slyším, že OHK by měla, ale ona není inicializační orgán,“ říká předseda Vít Kosina. Dodává ovšem, že pro komoru není problém jednání s městem na toto téma vyvolat. „Pokud máme podnět, samozřejmě jej řešíme, jako třeba nedávno výši nájemného. Co se týká náměstí, měli jsme připravené celé spektrum záležitostí, které by mohly pomoci podnikatelům znevýhodněným dlouhodobou uzavírkou Karlova náměstí během rekonstrukce. Jednou z nich bylo i parkování, které by se dalo řešit třeba formou slev, bezplatné inzerce a podobně. Od města máme přislíbené, že je možné o tom jednat,“ dodal.

„Výše parkovného vychází z nařízení rady. Na letošní rok schválila tuto výši parkovného,“ vysvětlil celý systém vedoucí odboru dopravy Jiří Jeřábek. Pokud se tedy budou chtít živnostníci ozvat, budou muset svůj požadavek adresovat vedení města a možná při příštím schvalování, tedy na příští rok, budou mít šanci na změnu. Jednání s podnikateli se město ústy místostarosty Romana Pekárka rozhodně nebrání. „Kdyby bylo na náměstí parkování zadarmo, bylo by tu samozřejmě víc lidí a je naděje, že by zašli i do obchodů. Nemyslím si ale, že by omezený pohyb motorizovaných návštěvníků výrazně ovlivňoval nákupy,“ soudí místostarosta s tím, že registruje i názory, že by možná nebylo od věci zamyslet se nad možností snížit taxu za parkovné například o víkendech či ve večerních a nočních hodinách.

Zaparkovat v centru Kolína je mnohdy nadlidský úkol. Kde by podle vás mohla vzniknout nová parkovací místa?

Miroslav Řehák, 67 let, důchodce a trenér:

Těžko říct, nic mě nenapadá. Je pravda, že se tady dá parkovat jen velmi těžko. Ale úplně bych zrušil parkování na opraveném náměstí.

Blanka Kozderková, 62 let, důchodce:

To bych musela celý Kolín obejít, abych to mohla říct. Ale od toho jsou ti páni na radnici. Co mi ale připadá šílené, je výše parkovného.

Jana Vokřálová, 29 let, mateřská dovolená:

Napadá mě, že by se mohlo udělat podzemní parkoviště na sídlišti. To je asi jediná možnost. V centru to podle mě není možné.

Viktor Tomka, 24 let, dělník:

Vyboural bych staré garáže za kasárnami a udělal tam osvětlená parkovací místa. Spoustě lidí by to usnadnilo situaci.

Zdeněk Přecechtěl, 32 let, pedagog:

Nevím, jaké plány jsou se zámkem, ale možná že v tomto koutě města by se nějaké prostory našly.