Rozhodli jsme se tuto vizi konfrontovat s realitou a vydali se do škol v regionu.
V řadě škol najdete nedostatky. „Město zřizuje dvě základní a tři mateřské školy, ve všech školách vznikl nějaký problém, postupně je však řešíme,“ prozradil Deníku místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Na střední škole v Liblicích u Českého Brodu, kterou zřizuje Středočeský kraj, je problémem její bezbariérovost. „Jediným možným řešením by byl výtah. Z důvodu architektonického řešení školní budovy však není možné jeho umístění uvnitř. Musel by se vybudovat zvenku. Jinak ale splňujeme veškeré požadavky,“ komentuje ředitel školy František Janík s tím, že náklady na zmíněnou úpravu však sahají do statisíců až miliónů.
Místostarosta Českého Brodu k této problematice říká: „Bezbariérový přístup v současné době řešíme na základní škole v Žitomířské ulici. Celá úprava vyjde město přibližně na 20 tisíc korun.“ V tomto ohledu jsou ve výhodě školská zařízení s budovami, které byly postaveny nedávno. Objekt Základní a Praktické školy v Českém Brodě ještě nedosahuje stáří ani deseti let a na bezbariérový přístup do celého objektu bylo pamatováno už v projektu. V současné době se tak například vozíčkáři bez cizí pomoci dostanou do každého zákoutí školy. „Splňujeme veškeré nároky, nepotřebovali jsme žádnou výjimku,“ hrdě hlásí její ředitelka Marie Šnajdrová. Asi nejčastějším problémem škol v regionu je již zmiňovaná bezbariérovost, na paty mu ale šlape i řešení sociálních zařízení pro žáky v souladu se zmiňovanými vyhláškami.
„V současnosti se například připravuje kompletní rekonstrukce záchodů v MŠ Kolárova. Na základní škole Tyršova bylo také nutné opravit záchody. Loni se tak stalo na jedné budově a letos o prázdninách to čeká druhou. Finančně každá akce vychází zhruba na 40 tisíc korun,“ kalkuluje místostarosta Nekolný.
Nedostatky mají některé školy i ve vybavení učeben výškově nastavitelným nábytkem. „Na obou základních školách, které zřizujeme, se postupně třídy tímto nábytkem vybavují, ale není ve finančních možnostech škol toto udělat najednou,“ dodává místostarosta. Kontrolují příslušné instituce dodržování nařízení a vyhlášek? „Na domově mládeže nás hygienici navštívili v loňském roce, avšak ne ještě ve spojitosti s nejnovější vyhláškou,“ prozrazuje ředitel střední školy liblické školy František Janík a dodává, že závady oproti vyhlášce ve škole zjištěny nebyly.
„Dali nám ale několik doporučení k vyhlášce s tehdy ještě pozdrženou platností. Vyměnili jsme tak některé podlahové krytiny,“ vysvětlil.

Martin Šnajdr