Problém s narůstajícím počtem dětí začalo město řešit už vloni, a to nejen v souvislosti se současným babyboomem, ale i kvůli rodinám, které přišly do města za prací v automobilce. Během letních prázdnin se přestěhovala speciální mateřská škola z objektu v Bachmačské ulici, což umožnilo rozvoj tamní školky o 25 míst. Zároveň se začalo pracovat na úpravách budovy v Bezručově ulici, která kdysi sloužila jako školní družina a klubu dětí a mládeže. Jsou to velké prostory s třídami, které jsou pro účely mateřské školy takřka přímo předurčeny. Vejdou se sem tři až čtyři třídy, což představuje kapacitu sto míst. Tento záměr, o němž místostarosta Pavel Hoffmann hovořil už před necelým rokem, město stále drží. Vedoucí odboru školství, kultury a sportu Karel Kárník potvrdil, že k otevření by mělo dojít letos v září. Školka by měla fungovat jako odloučené pracoviště školky, která sídlí necelých 150 metrů naproti. Nově upravené prostory poskytnou místo pro 97 školkových dětí. Původně se počítalo, že v objektu v Bezručově ulici bude pracovat Centrum bojových sportů. Tento záměr ale nakonec padl. Rozšíření školky v Bachmačské ulici a otevření dalších oddělení v Bezručově by podle Kárníkových slov mělo bez problémů pokrýt požadavky na umístění dětí do školek. „Na základních školách máme rezervy, tam jsme připravení, až děti ze školek přejdou do prvních ročníků základních škol,“ dodal.
Uvažovalo se i o tom, že by město obnovilo několik tříd ve zrušené školce v areálu v Rimavské Sobotě, ale už vloni to zavrhlo. Nedalo by to totiž tolik místa, kolik je potřeba, a navíc by se znehodnotily investice, které už do areálu vnesli současní nájemci, čili občanské sdružení Volno poskytující respitní péči.
Dostatečný počet míst mají podle vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Ludmily Navrátilové i kolínské jesle. Mají kapacitu třicet dětí, a pokud je někdy volno, poskytují i hlídací službu. „Ta je hojně využívaná,“ doplnila Ludmila Navrátilová.
Faktu, že řada maminek nedává dítě denně do jeslí, ale velice uvítá možnost čas od času jej dát jednorázově na hlídání, si všimly i iniciátorky založení zbrusu nového mateřského centra v ulici Antonína Kaliny. Centrum otevíralo v pondělí a kromě společných aktivit dětí a rodičů nabízí právě i hlídací služby, a to každé pondělí, úterý a čtvrtek od 8 do 13 hodin. Péči o děti, které zde mají k dispozici hernu se spoustou hraček, knížek či hudebních nástrojů, využívají rodiče, kteří si potřebují zařídit své záležitosti bez přítomnosti dětí, například zajít na školení, na úřad, k lékaři, ke kadeřníkovi nebo na kosmetiku.