Černé skládky, kontejnery přetékající do okruhu dvou metrů, vítr honící odpadky po chodnících i silnicích… tento problém zná většina měst a obcí a ne vždy se s ním lehce bojuje. Ono – řešte vyhláškou lidskou povahu…
Někde mají dílčí i větší úspěchy, jinde si lámou hlavu, jak lidi alespoň trochu vychovat k pořádku. Konec konců, za bezohlednost jedněch platí všichni, a to formou výdajů z obecních a městských pokladen, za něž by se jinak mohla třeba častěji sekat tráva, opravit chodník ke školce nebo něco ještě užitečnějšího.
“V současné době v okolí města nebo přímo ve městě žádná černá skládka není. Pokud nějakou objevím, uklidíme ji, aby se nadále nerozrůstala. S úklidem černých skládek počítáme v rozpočtu. Finanční částku na takové případy jsme vyčlenili v nákladech na odpadové hospodářství,“ řekla Zuzana Čiháková, starostka Kouřimi.
“Černé skládky jsme docela vymýtili. Jestliže nějakou objevíme, uklidíme ji. Za rok jich likvidujeme čtyři nebo pět. Úklid hradíme z rozpočtu na úpravu zeleně,“ uvedl starosta Zásmuk Jiří Pechar.
V Cerhenicích věří, že jim vznik černých skládek pomůže omezit sběrný dvůr. Měl by vzniknout poblíž hřbitova, kde už několik let stává kontejner určený pro úklid místa posledního odpočinku. Místo je příhodné tím, že by to sem měli stejně daleko obyvatelé Cerhenic, Cerhýnek i Radimku. Své slovo při vytvoření sběrného dvoru a jeho umístění budou mít samozřejmě i sami občané. Další snahou o větší pořádek, tentokrát kolem kontejnerů na tříděný odpad, je rozšíření počtu těchto nádob. Nově je na území městyse osm míst, kde mohou obyvatelé odložit papír, sklo a plasty. Nemělo by tedy už docházet k situaci, že se odpad do kontejneru už prostě nevejde. Pracovní četa pravidelně uklízí kolem kontejnerů vždy v pondělí a v pátek.
Radnice uvažuje také o možnosti, že by se během léta z domácností svážel bioodpad.

Jana Martinková, Tomáš Husa