VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínští skauti navštívili Evropský parlament

KOLÍN - Skupinka kolínských skautů včetně autora tohoto článku se na sklonku září vydala na půdu Evropského parlamentu. Pozval nás tam kolínský rodák a europoslanec Milan Cabrnoch. „Evropské instituce dbají národů a jejich jazyků, tudíž každý proslov se překládá do třiadvaceti řečí. Mohlo by se tak zdát, že europoslanci stačí mateřština. Ale pokud tu sedíte v křesle a neumíte anglicky, německy, francouzsky nebo italsky, rovnou se otočte a běžte,“ překvapil nás Milan Cabrnoch.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Kolínští skauti s europoslancem Milanem Cabrnochem.Foto: DENÍK/archiv Ondřeje Vokála

Vúterý 25.9. vpět hodin ráno postával před Billou hlouček dvaceti rozespalých skautů. Po chvíli přijel minibus cestovní kanceláře Monatour a skupinka se vněm ztratila. Ospalky byly ty tam, vystřídalo je vzrušení zočekávané výpravy. Výprava to byla netradiční, chystali se totiž do francouzského Štrasburku, do Evropského parlamentu.

Rallye Germany

Tak zní interní pojmenování pro cestu našich europoslanců zPrahy do Štrasburku. „Dá se zvládnout za 5 hodin, když máte štěstí, když máte smůlu, tak i za 12,“ tvrdili nám později vparlamentu. My jsme štěstí měli, ale shrbolky českých dálnic a sdélkou těch německých jsme se potýkali nad limit poslanecké smůly. Rýn jsme překročili až večer, ale za to jsme navštívili historické město Rothenburg, kde jsme za cenu jednoho eura vystoupali vysoko nad střechy domů. Pod námi se rozprostřelo městečko sjeho dominantními a neporušenými hradbami.

Na břehu řekyInn

Budova evropského parlamentu (EP) se nachází nedaleko centra města Štrasburk. Stavba takových rozměrů by mohla narušovat ráz okolí. To se však o EP říci nedá, kopíruje tok říčky Inn tak, jako by zde stál od nepaměti. Štrasburk je tři týdny vměsíci normální čtvrtmilionové město, vždy na čtyři dny se však klid vytratí a město se stane centrem evropského dění. Konají se totiž plenární zasedání a přijíždí 785 europoslanců sdaleko početnějším pomocným personálem. Jedině během zasedání se prostory parlamentu plně využívají, po zbytek měsíce zeje prázdnotou. Vyvstává otázka, zda-li to není neekonomické počínání. Hlavu si sní lámou i poslanci, bohužel pravomoc rozhodnout má pouze Rada Evropské unie, která by se musela shodnout jednomyslně.

Na tribuně

Předposledním zasedacím dnem vzáří byla středa 26.9. a právě na tento den od 10 hodin jsme měli sjednanou návštěvu jedné ze tří nejdůlležitějších evropských institucí. Centrální zasedací halu tvoří obrovská kruhová místnost se stovkami křesel uspořádaných vřadách tak, aby zkaždého bylo vidět na hovořícího ve spodním patře. Naše místa byla na tribuně vysoko nad poslanci. První, co nás zaujalo, byl fakt, že naše dvacetičlenná skupinka se svým počtem rovnala počtu poslanců pod námi. Nabyli jsme dojmu, že asi poslanci svou práci neberou až tak vážně.

Každý z nás měl kdispozici sluchátka, ve kterých jsme si mohli navolit jeden ze šestnácti jazyků a poslouchat proslovy poslanců a poslankyň pod námi. Po bližším průzkumu jsme odhalili překladatelská stanoviště. Byla kolem celé haly a zpoza skla tlumočníci a překladatelé pozorovali celé zasedání. Jednotlivé proslovy zabíraly přesně vymezený časový úsek od 1 až do 3 minut. Jejich délku ovlivňovala vprvní řadě početní síla politické skupiny řečníka ale záleželo také na uvážení dotyčné skupiny.

Beseda sposlancem

Také o další program se nám staral pan Frank Piplat, vedoucí oddělení návštěv a seminářů EP. Tvořila ho diskuze sčeským europoslancem MUDr. Milanem Cabrnochem a prezentace pí. Radky Ciscatové o parlamentu a jeho činnosti.Pan poslanec nám vysvětlil, že na zasedání bylo tak málo poslanců proto, že zkaždé skupiny či každého výboru se většinou vysílá pouze jeden, který tlumočí obsah kolegům. Mimo to visí přesné znění proslovů zplenárního zasedání na internetových stránkách. Drtivá většina práce poslanců se odehrává vzákulisí a vmenších místnůstkách budovy. Tvoří ji mítingy skolegy ze skupiny, zvýboru, znárodní politické strany, skolegy zČR, lobbistické schůzky a samozřejmě práce ve svém vlastním týmu. Politické skupiny odpovídají národním politickým stranám a sdružují poslance se stejnou poilitickou orientací. Vsoučasnosti existuje 8 politických skupin, nejsilnější je skupina Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů - EPP-ED. Napříč sektory a politickým smýšlením jdou výbory. Poslanci – odborníci na jednotlivá odvětví politiky se sdružují do výborů, celkem jich je 20 (Zahraniční věci, Mezinárodní obchod, Kultura a vzdělávání, …).

Češi vEP

„Zeptáte-li se vulicích Rigy (hlavního města Lotyšska) malého chlapce, kde můžete koupit motorový olej, odpoví vám plynulou angličtinou a nasměruje knejbližší benzinové pumpě. Zeptáte-li se anglicky na motorový olej vKolíně, malý chlapec na vás bude nechápavě zírat a uteče. Co je nejhorší, že zírat na vás bude i prodavačka u té benzínky,“ charakterizoval pan Cabrnoch největší nedostatek českého národa. Jazyky. „Máte-li zálem o práci vrámci Evropské unie, zdokonalujte se především ve znalosti cizích řečí.“

Českou republiku zastupuje vEP 24 poslanců. Tento počet by měl po volbách vroce 2009 klesnout na 22 zdůvodu přistoupení Rumunska a Bulharska do EU a omezené kapacity bruselské budovy. Další charakteristikou našeho národa je nízká účast obyvatel při volbách, ČR je čtvrtá od konce mezi ostatními státy EU. Podle soudu pana Cabrnocha však nezáleží až tak na státní příslušnosti, Češi se vparlamentu umí prosadit.

„Tvrdým oříškem pro nás bude předsednictví EU vprvním pololetí roku 2009, na počátku března vláda schválila jeho předběžné priority. Hlavní prioritou by měla být podpora konkurenceschopnosti, čtyř svobod a liberální obchodní politika. Dále by se mělo předsednictví zaměřit na energetickou politiku, rozpočet EU, společnou zemědělskou politiku, rozšiřování EU nebo reformu institucí,“ předeslala paní Radka Ciscatová na své přednášce.

Život poslance EP

Činnost parlamentu se realizuje ve Štrasburku, vBruselu, vLucemburku (sekretariát EP). Týden měsíce tráví poslanci ve Francii a tři týdny vBelgii. Čtyři týdny vroce jsou poslancům vyhrazeny na pobyt vjejich volebním obvodu. Kromě oficiálních zasedání a schůzí EP se poslanci stále angažují vpolitice svého státu jako členi národních politických stran a organizují besedy sobčany. Poslanci stráví mnoho času cestováním.

Nejlépe jsou na tom Němci, Francouzi a Belgičané. Češi se dopravují do Bruselu letecky a do Štrasburku automobilem. Vporovnání sjinými poslanci (například zRumunska) jsou na tom stále dobře. Cesta do francouzského sídla vyjde na zmiňovaných pět a více hodin, zatímco přesun zpražské kanceláře do belgické zabere 2 hodiny. Poslance evropského parlamentu platí parlament národní, to znamená, že čeští europoslanci mají stejný plat jako poslanci sněmovny ČR. Ti euro mají však oproti českým jiné finanční výhody. Také nesmíme zapomenout, že i evropští poslanci jsou lidé a i oni mají své rodiny, za kterými dojíždějí do Čech.

Přínos návštěvy

Studijní cesta, organizovaná a dotovaná Oddělením EP pro návštěvy a semináře, Frankem Piplatem a Radkou Ciscatovou, přinesla všem účastníkům mnoho nových informací, poskytla větší přehled na evropské politické scéně a nabídla netušené možnosti studentského života.

Když se vnoci 27.9. hlouček dvaceti skautů opět rozcházel a rozjížděl ke svým domovům, loučili se spolu mladí lidé snovým pohledem na politiku. Kvolbám určitě půjdeme!

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 15 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti zubní techniky, ortotiky a protetiky Zubní laboranti. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Kedelidze Volodymyr, tel.: 608 477 054, 321 728 280, , e-mail: kedelidze@gmail.com., , Náplň práce:, Fixní protetika, CAD-CAM technologie 3Shape, snímatelná protetika, vertex, deflex., , Zaměstnanecké výhody:, Zajištěné ubytování, stravenky., , Pracovní doba:, cca 7 - 15 hod.. Pracoviště: Volodymyr kedelidze, náměstí Svobody, č.p. 274, 280 02 Kolín 2. Informace: Volodymyr Kedelidze, +420 608 477 054,321 728 280.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení, montéři Pracovník kompletace elektrovýrobků. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Literová Monika, tel.: 323 040 782, po - pá 7:30 - 15:30 hod, e-mail: monika.literova@diracindustries.com, , Náplň práce:, - odizolování a spojování elektrických kabelů, - jednoduché zapojení kabelů dle výrobního výkresu, - montáž elektrodílů, , Požadujeme:, - běžná manuální zručnost, - smysl pro přesnost a zodpovědnost, - zájem učit se, - pravidelná docházka, , Pracovní doba: 5.50 - 14.30, , Po tříměsíční zkušební době základní plat + měsíční a půlroční výkonové bonusy, týden dovolené navíc. Pracoviště: Dirac industries s.r.o.-ovčáry, K Automobilce, č.p. 585, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Literová, +420 323 040 782.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 95 Kč

Uklízeči veřejných prostranství Dělníci údržby zeleně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Souček Libor, tel.: 602 392 127, v pracovní dny 7 - 14 hod,, e-mail: libor.soucek@ave.cz,, osobně: pouze po předchozí domluvě., , Provádění zahradnických prací, výsadby, prořezy dřevin., , Požadujeme zodpovědnost, flexibilitu, pracovní nasazení., , Zaměstnanecké výhody:, stravenky, příspěvek na životní a penzijní pojištění., , Pracovní doba:, 6 - 14:30 hod., , Smlouva na 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Ave kolín s.r.o., Třídvorská, č.p. 1501, 280 02 Kolín 2. Informace: Libor Souček, +420 602 392 127.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelé v MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Zumrová Jiřina, tel.: 604 376 028 , po - pá 8 - 15 hod,, e-mail: mskollarova.cb@seznam.cz,, osobně: MŠ Kollárova 71, Český Brod - předem zavolat., , Pracovní doba: ranní: 6.30 - 13.00 hod.,, odpolední: 10.30 - 16. 30 hod., , Smlouva na 1 rok s možností prodloužení., , Požadavky:, Bezúhonnost, zdravotní způsobilost, odpovídající vzdělání - minimálně SPgŠ., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na obědy, 8 týdnů dovolené, až 12 dní studijního volna.. Pracoviště: Mateřská škola český brod,kollárova 71,okres kolín, Kollárova, č.p. 71, 282 01 Český Brod. Informace: Jiřina Zumrová, +420 604 376 028.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ohořelý nákladní automobil v Kladně po explozi baterií.
AKTUALIZOVÁNO
8

Z kladenské Poldovky se ozývaly exploze, shořela dvě auta a sanita se vybourala

Exploze usmrtila 6 lidí, dva jsou těžce zraněni.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Na příčinu výbuchu v kralupské chemičce je třeba počkat

Kralupy nad Vltavou – Vyšetřování příčin výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, kde přišlo o život šest lidí, a další dva utrpěli těžká zranění, může trvat i měsíce.

Městu se nabízí ke koupi středověká radnice

Kolín – Původně gotický dům čp. 76 U Tří mouřenínů na Karlově náměstí, který do konce 15. století tvořil se sousední budovou úplně první kolínskou radnici, dnes není v majetku města. Právě v těchto dnech by se z něj ale po dlouhých šesti stoletích opět mohla radnice stát. Jenže k tomu s největší pravděpodobností nedojde. Soukromí vlastníci nabídli dům ke koupi městu, to ale na něj nemá peníze. 

Exploze v Kralupech: Oběti neměly šanci přežít

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – K místu smrtícího výbuchu v Kralupech byli zdravotničtí záchranáři přivoláni sedm minut po desáté hodině, kdy dispečink tísňové linky 155 přijal informaci o události, bilancovala Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT