VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínští skauti navštívili Evropský parlament

KOLÍN - Skupinka kolínských skautů včetně autora tohoto článku se na sklonku září vydala na půdu Evropského parlamentu. Pozval nás tam kolínský rodák a europoslanec Milan Cabrnoch. „Evropské instituce dbají národů a jejich jazyků, tudíž každý proslov se překládá do třiadvaceti řečí. Mohlo by se tak zdát, že europoslanci stačí mateřština. Ale pokud tu sedíte v křesle a neumíte anglicky, německy, francouzsky nebo italsky, rovnou se otočte a běžte,“ překvapil nás Milan Cabrnoch.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Kolínští skauti s europoslancem Milanem Cabrnochem.Foto: DENÍK/archiv Ondřeje Vokála

Vúterý 25.9. vpět hodin ráno postával před Billou hlouček dvaceti rozespalých skautů. Po chvíli přijel minibus cestovní kanceláře Monatour a skupinka se vněm ztratila. Ospalky byly ty tam, vystřídalo je vzrušení zočekávané výpravy. Výprava to byla netradiční, chystali se totiž do francouzského Štrasburku, do Evropského parlamentu.

Rallye Germany

Tak zní interní pojmenování pro cestu našich europoslanců zPrahy do Štrasburku. „Dá se zvládnout za 5 hodin, když máte štěstí, když máte smůlu, tak i za 12,“ tvrdili nám později vparlamentu. My jsme štěstí měli, ale shrbolky českých dálnic a sdélkou těch německých jsme se potýkali nad limit poslanecké smůly. Rýn jsme překročili až večer, ale za to jsme navštívili historické město Rothenburg, kde jsme za cenu jednoho eura vystoupali vysoko nad střechy domů. Pod námi se rozprostřelo městečko sjeho dominantními a neporušenými hradbami.

Na břehu řekyInn

Budova evropského parlamentu (EP) se nachází nedaleko centra města Štrasburk. Stavba takových rozměrů by mohla narušovat ráz okolí. To se však o EP říci nedá, kopíruje tok říčky Inn tak, jako by zde stál od nepaměti. Štrasburk je tři týdny vměsíci normální čtvrtmilionové město, vždy na čtyři dny se však klid vytratí a město se stane centrem evropského dění. Konají se totiž plenární zasedání a přijíždí 785 europoslanců sdaleko početnějším pomocným personálem. Jedině během zasedání se prostory parlamentu plně využívají, po zbytek měsíce zeje prázdnotou. Vyvstává otázka, zda-li to není neekonomické počínání. Hlavu si sní lámou i poslanci, bohužel pravomoc rozhodnout má pouze Rada Evropské unie, která by se musela shodnout jednomyslně.

Na tribuně

Předposledním zasedacím dnem vzáří byla středa 26.9. a právě na tento den od 10 hodin jsme měli sjednanou návštěvu jedné ze tří nejdůlležitějších evropských institucí. Centrální zasedací halu tvoří obrovská kruhová místnost se stovkami křesel uspořádaných vřadách tak, aby zkaždého bylo vidět na hovořícího ve spodním patře. Naše místa byla na tribuně vysoko nad poslanci. První, co nás zaujalo, byl fakt, že naše dvacetičlenná skupinka se svým počtem rovnala počtu poslanců pod námi. Nabyli jsme dojmu, že asi poslanci svou práci neberou až tak vážně.

Každý z nás měl kdispozici sluchátka, ve kterých jsme si mohli navolit jeden ze šestnácti jazyků a poslouchat proslovy poslanců a poslankyň pod námi. Po bližším průzkumu jsme odhalili překladatelská stanoviště. Byla kolem celé haly a zpoza skla tlumočníci a překladatelé pozorovali celé zasedání. Jednotlivé proslovy zabíraly přesně vymezený časový úsek od 1 až do 3 minut. Jejich délku ovlivňovala vprvní řadě početní síla politické skupiny řečníka ale záleželo také na uvážení dotyčné skupiny.

Beseda sposlancem

Také o další program se nám staral pan Frank Piplat, vedoucí oddělení návštěv a seminářů EP. Tvořila ho diskuze sčeským europoslancem MUDr. Milanem Cabrnochem a prezentace pí. Radky Ciscatové o parlamentu a jeho činnosti.Pan poslanec nám vysvětlil, že na zasedání bylo tak málo poslanců proto, že zkaždé skupiny či každého výboru se většinou vysílá pouze jeden, který tlumočí obsah kolegům. Mimo to visí přesné znění proslovů zplenárního zasedání na internetových stránkách. Drtivá většina práce poslanců se odehrává vzákulisí a vmenších místnůstkách budovy. Tvoří ji mítingy skolegy ze skupiny, zvýboru, znárodní politické strany, skolegy zČR, lobbistické schůzky a samozřejmě práce ve svém vlastním týmu. Politické skupiny odpovídají národním politickým stranám a sdružují poslance se stejnou poilitickou orientací. Vsoučasnosti existuje 8 politických skupin, nejsilnější je skupina Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů - EPP-ED. Napříč sektory a politickým smýšlením jdou výbory. Poslanci – odborníci na jednotlivá odvětví politiky se sdružují do výborů, celkem jich je 20 (Zahraniční věci, Mezinárodní obchod, Kultura a vzdělávání, …).

Češi vEP

„Zeptáte-li se vulicích Rigy (hlavního města Lotyšska) malého chlapce, kde můžete koupit motorový olej, odpoví vám plynulou angličtinou a nasměruje knejbližší benzinové pumpě. Zeptáte-li se anglicky na motorový olej vKolíně, malý chlapec na vás bude nechápavě zírat a uteče. Co je nejhorší, že zírat na vás bude i prodavačka u té benzínky,“ charakterizoval pan Cabrnoch největší nedostatek českého národa. Jazyky. „Máte-li zálem o práci vrámci Evropské unie, zdokonalujte se především ve znalosti cizích řečí.“

Českou republiku zastupuje vEP 24 poslanců. Tento počet by měl po volbách vroce 2009 klesnout na 22 zdůvodu přistoupení Rumunska a Bulharska do EU a omezené kapacity bruselské budovy. Další charakteristikou našeho národa je nízká účast obyvatel při volbách, ČR je čtvrtá od konce mezi ostatními státy EU. Podle soudu pana Cabrnocha však nezáleží až tak na státní příslušnosti, Češi se vparlamentu umí prosadit.

„Tvrdým oříškem pro nás bude předsednictví EU vprvním pololetí roku 2009, na počátku března vláda schválila jeho předběžné priority. Hlavní prioritou by měla být podpora konkurenceschopnosti, čtyř svobod a liberální obchodní politika. Dále by se mělo předsednictví zaměřit na energetickou politiku, rozpočet EU, společnou zemědělskou politiku, rozšiřování EU nebo reformu institucí,“ předeslala paní Radka Ciscatová na své přednášce.

Život poslance EP

Činnost parlamentu se realizuje ve Štrasburku, vBruselu, vLucemburku (sekretariát EP). Týden měsíce tráví poslanci ve Francii a tři týdny vBelgii. Čtyři týdny vroce jsou poslancům vyhrazeny na pobyt vjejich volebním obvodu. Kromě oficiálních zasedání a schůzí EP se poslanci stále angažují vpolitice svého státu jako členi národních politických stran a organizují besedy sobčany. Poslanci stráví mnoho času cestováním.

Nejlépe jsou na tom Němci, Francouzi a Belgičané. Češi se dopravují do Bruselu letecky a do Štrasburku automobilem. Vporovnání sjinými poslanci (například zRumunska) jsou na tom stále dobře. Cesta do francouzského sídla vyjde na zmiňovaných pět a více hodin, zatímco přesun zpražské kanceláře do belgické zabere 2 hodiny. Poslance evropského parlamentu platí parlament národní, to znamená, že čeští europoslanci mají stejný plat jako poslanci sněmovny ČR. Ti euro mají však oproti českým jiné finanční výhody. Také nesmíme zapomenout, že i evropští poslanci jsou lidé a i oni mají své rodiny, za kterými dojíždějí do Čech.

Přínos návštěvy

Studijní cesta, organizovaná a dotovaná Oddělením EP pro návštěvy a semináře, Frankem Piplatem a Radkou Ciscatovou, přinesla všem účastníkům mnoho nových informací, poskytla větší přehled na evropské politické scéně a nabídla netušené možnosti studentského života.

Když se vnoci 27.9. hlouček dvaceti skautů opět rozcházel a rozjížděl ke svým domovům, loučili se spolu mladí lidé snovým pohledem na politiku. Kvolbám určitě půjdeme!

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 30 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Servisní technik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Lancová Eva, tel.: 777 116 041, , e-mail: prodej@alwer.cz,, osobně: středa 9 - 11 hod., , Vhodné i pro OZZ, OZP a absolventy., , Náplň práce:, Instalace kopírovacích strojů a jejich servis, rozvoz spotřebního materiálu., , Požadavky:, Řidičský průkaz sk. B, časová flexibilita., , Zázemí rodinné firmy., , Pracovní doba:, 8 - 16:30 hod.. Pracoviště: Alwer office s.r.o. - obecní dvůr, Václavská, č.p. 8, 280 02 Kolín 2. Informace: Eva Lancová, +420 777 116 041. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Mňoučková Kateřina, tel.: 605990028,, e-mail: gaspress@gaspress.cz,, osobně: ve všední dny 10 - 12 hod., , Svářečské práce v dobře zavedené firmě., Montáže po celé ČR a EU, ubytování a doprava zajištěna, stravné., , Požadavky:, Schopnost svářet jakoukoliv metodou., Řidičský průkaz a praxe výhodou.. Pracoviště: Gas-press service s.r.o., Na návsi, č.p. 380, 280 02 Kolín 2. Informace: Kateřina Mňoučková, +420 605 990 028. Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 15 000 Kč Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři Potrubáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Mňoučková Kateřina, tel.: 605990028,, e-mail: gaspress@gaspress.cz,, osobně: ve všední dny 10 - 12 hod., , Montáže po celé ČR a EU, ubytování a doprava zajištěna, stravné., , Požadavky:, Řidičský průkaz sk. B a jiné výhodou, praxe výhodou.. Pracoviště: Gas-press service s.r.o., Na návsi, č.p. 380, 280 02 Kolín 2. Informace: Kateřina Mňoučková, +420 605 990 028. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 000 Kč Svářeči Svářeči kovu a nerezu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: 90 DENNÍ ZAMĚSTNÁNÍ, , První kontakt:, Dotsenko Mariya, tel.: 774 271 786, , e-mail: devama1@seznam.cz., , Náplň práce:, Práce s kovem, , Požadavky:, Dobrý zrak, zdravotní způsobilost, ochota učit se novým věcem, flexibilita., , Pracovní doba:, 6 - 14:30 hod., příp. dle potřeby podle práce.. Pracoviště: Devama pliz s.r.o. - kolín, Rybářská, č.p. 56, 280 02 Kolín 2. Informace: Mariya Dotsenko, +420 774 271 786.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlověstně vypadající čerti pobláznili kolínské Futurum.
30

OBRAZEM: Krampus čerti totálně ucpali nákupní centrum Futurum

Ve Scapinu se přátelé symbolicky rozloučili se Zdeňkem Hemzou.
22

OBRAZEM: V divadelním klubu muzikanti i přátelé vzpomínali na Zdeňka Hemzu

Dost manželství zkrachuje

Střední Čechy – Partnerství, úředně zpečetěné navždy a na věky, často nevydrží. To, že sňatek dnes mnohdy neznamená závazek na celý život, ukazují čísla statistiků za první pololetí letošního roku. Během šesti měsíců skončilo ve středních Čechách rozvodem šestnáct stovek manželství. Uzavřených sňatků bylo ve stejném období dva a půl tisíce.

Chřipka zatím neútočí. Přesto pacientů přibývá, nejvíc na Příbramsku

Střední Čechy – Lidí, které trápí problémy spojené s akutní respirační infekcí, opět přibylo – chřipkové viry to ale zatím na svědomí nemají. Ty totiž laboratorní testy u pacientů neodhalily.

V jízdních řádech přibývá vlaků

Střední Čechy - Jezdit „po paměti“ nemohou od neděle 9. prosince cestující, kteří často využívají vlaky. Nové jízdní řády přinesou podstatné změny. V časech odjezdu - a někde i v trasách. Na mnoha tratích přibudou nové spoje (třeba na spojení Říčan s Prahou skutečně velmi výrazně).

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Kolínsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení čtenáři, díky vstřícnosti porodnice v Oblastní nemocnici v Kolíně vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát z 49. týdne roku 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT