Během léta se předvedly tkadlena s přadlenou, které doprovázela známá pohádka O třech přadlenách, atraktivní bylo i třeba praní prádla, do něhož se před a po pohádce zapojila i velká část pracovníků muzea.

Projekt zakončila v sobotu akce zaměřená na hrnčíře, při níž v rychtě z Bradlecké Lhoty četl malým návštěvníkům pohádku spisovatel Michal Viewegh. A jakou že jinou než o poctivém hrnčíři.

Michal Viewegh podle svých slov nebyl ve skanzenu poprvé. „Máme to ze Sázavy kousek, už jsme tu byli soukromě,“ řekl s tím, že v muzeu lidových staveb se mu líbí, takže jej pozvání organizátorů potěšilo.

Po pohádce, kterou Michal Viewegh prokládal vysvětlením, pokud děti nerozuměly některým slovům, se našla chvilka i na otázky. „Tý vado!“ reagoval například chlapec na odpověď na svou otázku, kolik už spisovatel vydal knížek. Celkem jich je k dnešnímu dni 23. „Ale já už jsem strašně starý,“ vysvětloval se smíchem Michal Viewegh dětem, jak je možné napsat tolik knížek. „Píšu jednu za rok, někdy dvě,“ doplnil.

Pořady podobnými tomu sobotnímu chce muzeum umožnit návštěvníkům zavítat do prostředí skanzenu nejen během velkých národopisných akcí, na které jsou zvyklí, a přitom nabídnout víc než „jen“ prohlídku. „Chceme pořádat i menší akce, které umožní návštěvníkům během celého roku zavítat do skanzenu za něčím atraktivním,“ vysvětlil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea Kolín, pod které kouřimský skanzen spadá.