A proč právě tento název a v tento čas, vysvětlil Dalibor Hobl, vedoucí skanzenu. „Je to proto, že vlastně tento termín, to znamená svátek sv.Havla, byl nařízen císařem Josefem II., který tím chtěl zabránit tomu, aby se po vesnicích a městečkách slavilo posvícení vlastně průběžně od léta až do sv.Martina. Vybral proto datum 16. října a nařídil posvícení slavit v neděli před sv. Havlem. Jenže venkovský člověk byl hlava mazaná a vymyslet to, že bude slavit posvícení dvě, jedno svoje a druhé to nařízené, císařské. Proto i Kouřim má dvě posvícení, na sv. Ludmilu a naše císařské.“

Posvícení je založené na jarmarku, trhu, předvádění řemesel a lidové tvorby v chalupách. Protože k posvícení bezesporu patří i dobré jídlo a pití, pečou se zde koláče, vaří povidla, krouhá a vaří zelí a samozřejmě se peče také posvícenská kachnička. Kulturní program je založen na muzice, zahrála Tomášovka, Venda Skalník a navíc i potulný dudák. Hlavním programem pro malé i velké byla dvě divadelní pohádková představení v podání Klemprdova kočovného divadla, které navíc návštěvníky bavilo posvícenskými skotačinami.

A opravdu bylo nač se dívat. Hlavní přístupovou trasu ve skanzenu lemoval jeden stánek za druhým, u hospůdky i sklípku vesele vyhrávala muzika, ve staveních se pilně pracovalo a návštěvníci si užívali nádherného dne nejen prohlídkou a nákupem drobných dárečků, ale i ochutnávkou teplé medoviny a dalších dobrot.

Miloslav Kapic