Historie, kultura, turistika. Tohle jsou tři klíčová slova, na kterých se lidé z řad kouřimských zastupitelů, ale i běžní občané města shodli, že nejlépe charakterizují právě Kouřim. Podobné výsledky vycházely také ze sociologických průzkumů od různých společností, které zjišťovali, jak je na Kouřim nahlíženo. I proto se město bude snažit i nadále prohlubovat vztahy mezi ním a regionálním muzeem v Kolíně, pod jehož správu patří taktéž největší turistická atrakce Kouřimska – Muzeum lidových staveb, neboli skanzen, jehož zakladatelem a provozovatelem je právě kolínské muzeum.


„Hodláme s podporou města Kouřimi připravit projekt na nové víceúčelové zařízení v prostorách tamního skanzenu. Na tento projekt bychom rádi zkusili dostat dotaci z fondů Evropské Unie a proto je i podpora města Kouřim důležitá. Samotný objekt by se měl hojně využívat nejen pro kulturní akce a muzejní expozice, ale počítá se také s možností využití ze strany samotného města,“ popisoval plánovaný projekt vedoucí kouřimského skanzenu Dalibor Hobl, jehož cílem je stihnout dokončit projekt do následujícího jara, kdy by měl být termín pro žádosti o dotace z EU. „Jedná se především o písemnou dokumentaci naší spolupráce, jelikož regionální muzeum Kolín a město Kouřim spolu mají výborné vztahy již dlouhou řadu let nejen v rámci pořádání kulturních a společenských akcí. Od tohoto kroku si přesto slibujeme, že další spolupráce s městem bude ještě bohatší,“ říká Hobl.


„Ze strany města dojde k maximální možné podpoře pořádaných akcí, ale i práce muzea jako takového. Ať už se jedná o propagaci v rámci internetových stránek, místních periodik, technické zajištění akcí, nebo například pronájem budovy, ve kterém sídlí Muzeum Kouřimska na dva roky za symbolickou jednu korunu,“ shodli se zastupitelé města na svém minulém říjnovém zasedání.