Chirurgické oddělení oblastní nemocnice pod vedením nového primáře Jaromíra Šimši rozšiřuje spektrum péče o nemocné o nové typy výkonů. Zkušenosti do mnohých z nich přináší nový primář ze svého původního působiště – Fakultní nemocnice v pražském Motole, kde pracoval 12 let na Chirurgické klinice 2. lékařské fakulty UK a věnoval se převážně operacím nádorů zažívacího traktu, zejména žaludku a tlustého střeva. Spolu s ním přichází do kolínské nemocnice i nový zástupce primáře, cévní chirurg Tomáš Vidím. Doplňující se specializace obou lékařů spolu s přestěhováním operativy na nové, špičkově vybavené centrální operační sály do jisté míry předurčují další směr vývoje kolínské chirurgie. „Plánujeme rozvíjet péči o pacienty s nádory zažívacího traktu, zejména připravujeme laparoskopické operace na tlustém střevě,“ předeslal primář Jaromír Šimša. Další oblastí operativy, která se v Kolíně zatím neprovádí, ale v brzké době začne, jsou operace štítné žlázy, s nimiž má jeho původní motolské působiště mnohaletou zkušenost (kolem 700 operací štítné žlázy ročně). Ve spolupráci s angiocentrem se rozjíždí provádění nových zákroků cévní chirurgie, operace břišní aorty, krčních tepen a samozřejmě také zúžených tepen dolních končetin.

Jeden den operace, druhý den domů

„Do budoucna se plánujeme věnovat i jednodenní chirurgii. Cílem je zkrácení hospitalizace některých pacientů například s drobnými kýlami, křečovými žilami či nezhoubnými nádory prsu. Místo obvyklých dvou až tří dnů pobytu v nemocnici může pacient, u něhož není jiné závažné riziko, přijít do nemocnice ráno, během dopoledne se provede operační výkon a někdy již večer, nejpozději však druhý den ráno odchází po operaci domů,“ popsal primář.
První operace krčních tepen se na kolínské chirurgii rozebíhají právě v těchto dnech. Podle statistik je na Kolínsku řada pacientů, kteří potřebují výkony z oblasti cévní chirurgie i onkologické chirurgie. Podstatná část z nich musela dosud za složitějšími zákroky jezdit do pražských zdravotnických zařízení. „U nás je zákrok prováděn stejně jako v Praze či Brně a jsem upřímně rád, že již dnes řada pacientů preferuje zákrok právě v kolínské nemocnici,“ uvedl primář.

Operativa, JIP i ambulance se již přestěhovaly

S veškerou operativou, ale i s ambulancí a jednotkou intenzivní péče se již chirurgické oddělení přesunulo do nového objektu centrálních operačních sálů, lůžková část zůstává v původních prostorách. V příštích letech by se i tato část měla stěhovat do plánovaného lůžkového pavilonu operačních oborů, kde pacienti získají nové a komfortnější zázemí.

Počet chirurgických zákroků roste

Přestože měla chirurgie kvůli výstavbě nové budovy centrálních sálů určitá omezení, počet provedených operací se v porovnání s loňským rokem ještě zvýšil. V průměru se zde ročně uskuteční okolo 1600 větších operačních výkonů a přes dva tisíce menších operací.
Mezi nejčastější patří kýly, náhlé příhody břišní (slepé střevo, neprůchodnost střev), operace prsu pro zhoubné i nezhoubné nádory, cévní onemocnění od varixů dolních končetin až po operace tepen a samozřejmě onemocnění zažívacího traktu (žlučník, žaludek, tlusté střevo, konečník). Na oddělení se také provádí laparoskopické operace k odstranění refluxní choroby jícnu s projevy typu pálení žáhy nebo třeba bandáže žaludku kvůli obezitě.
Problematiku doplňují výkony chirurgie ruky a jednodušší operace ze spektra plastické chirurgie.
„Velmi mne těší, že nabídka služeb chirurgického oddělení se již dnes podobá krajské nemocnici,“ shrnul nový primář, který dnes oddělení půl roku vede.