Bylo tomu v roce 1899, kdy se do školní kroniky zapsalo: „Byla posvěcena nová škola na Zálabí v kostele sv. Víta.“

O tom, že se takový bezmála historický milník nemůže neoslavit, hovořila ředitelka školy Olga Pešoutová. „Příští středu, tedy 2. prosince, máme slavnostní akademii k výročí vzniku školy,“ líčila. „Žáci si připravili vystoupení, které přibližujete, co se dělo v letech, které končily na devítku,“ vyprávěla. „Máme ale připravena i další vystoupení a písničky, některé budou i v angličtině, francouzštině, němčině a v ruštině. Je to pro mě trochu překvapení, protože to třídy nacvičují se svými učiteli. Já to uvidím až ve finální verzi,“ dodala se smíchem ředitelka školy Olga Pešoutová.

Stodesáté výročí rozhodně nejde mimo zájem žáků. „Prožívají to hodně. Pracují na výrobě plakátů a podílejí se s námi na tvorbě upomínkových předmětů pro návštěvníky,“ uvedla některé aktivity žáků spojené s výročím. „Také včera dostali všichni almanach. Připomenuli si historii školy pomocí našich kronik, vyzdobili budovu školy…“ zamyslela se Olga Pešoutová dále.

Dny otevřených dveří, které škola požádá pro své budoucí žáky, také budou ve slavnostním duchu. Do školy se třeba znovu vrátí bývalí absolventi. „Přijdou v sobotu na takový sraz,“ řekla ředitelka školy. Jejím žákům se na škole muselo skutečně líbit, když do ní přijdou dokonce v sobotu.

To ale není všechno. V budově je možné prohlédnout si výstavu z historie školy. Ta nabízí třeba práce žáků, staré školní kroniky, fotografie a upomínky na minulé roky.

„Těší nás, že bývalí žáci vodí po letech do naší škole své děti. Také jsme pochopitelně rádi, když nás rodiče doporučí svým známým,“ řekla ředitelka šesté základní školy Olga Pešoutová.

Zároveň dodává, že i když se za sto deset let výuky mnoho změnilo, podstata zůstává stejná: „Je naší snahou dobře žáky vychovat a připravit nejen do dalšího studia, ale také do života!“